Grzybica płuc- objawy jakie powinny cię zaniepokoić

Zakażenie grzybicze kojarzy nam się przede wszystkim z takimi miejscami jak paznokcie i skóra, warto jednak wiedzieć, że grzyby również mogą zaatakować narządy wewnętrzne. Najbardziej niebezpieczne jest zakażenie dróg oddechowych. Grzybica płuc jest to choroba niezwykle ciężka do wyleczenia oraz bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Grzybicze zakażenie płuc grozi między innymi zapaleniem płuc, bardzo ciężkimi dusznościami, a nawet niezwykle groźnym dla życia zawałem płuc. Dowiedź się jakie są objawy grzybicy płuc. Grzybica płuc- objawy jakie powinny cię zaniepokoić.

Przyczyny grzybicy płuc

Grzybica płuc jest infekcją jaką diagnozuje się dosyć rzadko, ale jest niezwykle ciężka do zdiagnozowania, wyleczenia oraz grozi bardzo niebezpiecznymi dla zdrowia i życia powikłaniami. Grzybicze zakażenie dolnych dróg oddechowych wywołane jest najczęściej przez grzyby z rodzajów Candida, Cryptococcus i Aspergillus (kropidlak). Do zakażenia dochodzi bardzo łatwo. Patogeny odpowiedzialne za infekcję bytują w środowisku( w powietrzu, wodzie, glebie), a nawet tak jak Candida w naszych jelitach. Grzyby dostają się do organizmu przez układ oddechowy, pokarmowy oraz skórę. W normalnych warunkach nasz organizm jest w stanie się im przeciwstawić, co innego kiedy układ odpornościowy nie pracuje prawidłowo. Szczególnie narażone są osoby:

  • przyjmujące leki, które hamują aktywność układu immunologicznego, czyli np. pacjenci po przeszczepach
  • zakażone wirusem HIV albo chorujące na AIDS
  • chore na astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, zmagające się z chorobami autoimmunologicznymi oraz pacjenci z chorobami reumatycznymi
  • po leczeniu onkologicznym, np. ostrej lub przewlekłej białaczki oraz osoby, które są po chemioterapii
  • przyjmujące niektóre leki, np. glikokortykosteroidy.
  • osoby powyżej 65 roku życia.

Objawy grzybicy płuc

Grzybicze zapalenie płuc ze względu na objawy bardzo łatwo pomylić z grypą. Najczęściej objawia się:

  • wysoką gorączką,
  • męczącym kaszlem, z czasem chory zaczyna wykrztuszać wydzielinę
  • dreszczami
  • bólem klatki piersiowej, nasilającym się w trakcie kasłania, a nawet podczas głębokiego oddechu,
  • krwiopluciem.

Bardzo często osoby chore mylą grzybicę płuc ze zwykłą infekcją wirusową i leczą się sami środkami przeciwwirusowymi dostępnymi bez recepty. Nie zgłoszenie się do lekarza i nie wdrożenie leczenia przeciwgrzybiczego może skutkować bardzo niebezpiecznymi powikłaniami, a nawet śmiercią.

Leczenie grzybicy płuc

Leczenie grzybicy płuc polega przede wszystkim na usunięciu wszystkich potencjalnych źródeł zakażenia (np. drenów, cewników) oraz kilkutygodniowej farmakoterapii. Zakażenia grzybicze mogą powodować trwałe uszkodzenia płuc, kości i innych narządów. Grzybica płuc wymaga terapii, ponieważ istnieje bardzo duże ryzyko przedostania się grzybów do krwi (posocznica) i do narządów, tkanek, kości, a czasem również opon mózgowych. Nie leczona choroba może prowadzić do uogólnienia zakażenia, a także zgonu. Całkowite usunięcie grzybni z organizmu jest niezwykle trudne i przede wszystkim zależy od tego jaki typ grzyba wywołuje zakażenie. Ważny jest ogólny stan chorego, ilość chorób współtowarzyszących oraz to kiedy wprowadzono leczenie.