Egzema- Co to jest? Jak wygląda? Jak leczyć egzemę?

Egzema czyli wyprysk, to potoczne określenie na grupę schorzeń dermatologicznych, których objawem jest stan zapalny powierzchownych warstw skóry. Egzema jest chorobą przewlekłą, której przyczyną mogą mieć podłoże alergiczne i niealergiczne, a także wiązać się z czynnikami zewnętrznymi lub wewnętrznymi. Dowiedź się czym jest egzema, jakie są jej objawy oraz sposoby leczenia. Egzema- Co to jest? Jak wygląda? Jak leczyć egzemę?

Egzema- Czym jest?

Egzema inaczej wyprysk to dość ogólne określenie na grupę schorzeń dermatologicznych, których objawem jest stan zapalny wierzchniej warstwy skóry( naskórka i warstwy brodawkowatej skóry właściwej), które przyjmuje postać wyprysku). Zmiany skórne mogą przybierać różne formy od nadmiernej suchości i podrażnienia aż do miejscowo występujących pęknięć i ran. Zazwyczaj egzema ma charakter przewlekły, jednak schorzenie to nasila się w różnych okresach życia pacjenta. Egzema nie ma podłoża infekcyjnego( oznacza to, że jej przyczyną nie są bakterie, wirusy i grzyby), nie można się nią zarazić od innej osoby. Przyczyny egzemy nie zostały jeszcze do końca określone. Egzema może być wywołana przez czynniki zewnątrz- i wewnątrzpochodne., dlatego wyróżnia się dwa typy egzemy:

  • egzema endogenna – inaczej konstytucjonalna rozwija się w wyniku predyspozycji genetycznych, charakteryzujących się zaburzoną, osłabioną pracą układu immunologicznego;
  • egzema egzogenna – inaczej kontaktowa, pojawia się w wyniku zetknięcia z alergenem (kosmetyki, detergenty, żywność), który wywołuje reakcje alergiczną skóry.

Zmiany skórne mogą występować w każdym miejscu na ciele, najczęściej jednak rozpoznawana jest egzema na dłoniach, rękach, stopach i twarzy.

Egzema- Objawy

Zarówno przebieg i jak również objawy mogą być różne dla każdego chorego. W większości przypadków pierwsze objawy to zaczerwienienie, świąd i obrzęk skóry, które w kolejnej fazie przekształcają się w  czerwone plamy. Dodatkowo na skórze mogą pojawić się pęcherzyki oraz grudki. Skóra staje się sucha, wrażliwa, tkliwa i bardziej podatna na uszkodzenia, głównie na rozdrapywania spowodowane swędzeniem skóry.

W rozwoju egzemy można wyróżnić również jej poszczególne fazy, w zależności od tego, jakie nasilenie przybierają objawy chorobowe. Wyróżnia się:

  • fazę ostrą – cechą charakterystyczną tej fazy jest silny rumień pojawiający się po kilku godzinach po kontakcie z potencjalnym alergenem, oraz ropiejące, drobne pęcherzyki, które świadczą o wysiękowym ognisku,
  • fazę podostrą (pośrednia) – pojawia się lekkie złuszczenie zmian skórnych oraz strupki na rumieniu,
  • fazę przewlekłą – dochodzi w wyniku długo utrzymującego się stanu zapalnego, który doprowadza do przerostu naskórka oraz bardzo silnego złuszczania. Pojawia się uciążliwy świąd, który powoduje rozdrapanie ognisk zapalnych i powstania wykwitów wtórnych.

Egzema- Rodzaje

  • wyprysk atopowy,
  • wyprysk zawodowy,
  • wyprysk łojotokowy,
  • wyprysk podudzi,
  • wyprysk pieniążkowaty,
  • wyprysk potnicowy,
  • wyprysk rogowaciejący,
  • wyprysk dziecięcy,
  • wyprysk modzelowaty,
  • wyprysk fotoalergiczny,
  • fototoksyczny.

Egzema- Leczenie

Sposób leczenia wymaga indywidualizacji podejścia do terapii i obejmuje przede wszystkim określenie rodzaju wyprysku. W przypadku wyprysków o podłożu alergicznym kluczowe jest wyeliminowanie czynnika , który powoduje reakcję uczuleniową. Aby przyśpieszyć gojenie się skóry i zmniejszanie stanu zapalnego, stosuje się miejscowo kremy i maści steroidowe, a w niektórych przypadkach także antybiotyki. Jeżeli dermatolog podejrzewa nadkażenie zmian skórnych, może dodatkowo przepisać środki przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze. Bardzo ważnym elementem leczenia jest dbanie o odpowiednią pielęgnację skóry, która ma na celu zwiększyć odporność skóry na środki drażniące.

Niestety w większości przypadków nie jest to łatwa choroba do wyleczenia. Na chwilę obecną nie ma kuracji zapewniającej trwałe rezultaty. Odpowiednia współpraca lekarza i pacjenta ma jedynie na celu ograniczenie częstotliwości nawrotów choroby.