Zapalenie dziąseł- naturalne sposoby leczenia

Czy twoje dziąsła krwawią podczas szczotkowania? Są bolesne i podrażnione? To są najczęstsze objawy zapalenia dziąseł. Zapalenie dziąseł to dolegliwość, która w sytuacji kiedy nie jest leczona może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, takimi jak choroby serca, płuc, nowotworem czy utratą zębów. Poznaj przyczyny, objawy oraz domowe sposoby leczenia zapalenie dziąseł. Zapalenie dziąseł- naturalne sposoby leczenia.

Zapalenie dziąseł- przyczyny

Główną i najczęstszą przyczyną zapalenia dziąseł niewłaściwa higiena jamy ustnej. Obecne na powierzchni zębów bakterie, żywiące się obecnymi resztkami pokarmowymi, niektórymi składnikami śliny i nalotami, w efekcie swojego metabolizmu wydzielają kwasy skutkujące stanem zapalnym dziąseł. Ale zapalenie dziąseł może się również pojawić u osób, które wzorowo dbają o swoje zęby. Innymi przyczynami zapalenia dziąseł są:

  • niedoborów żywieniowych (zwłaszcza witaminy C),
  • przyjmowania niektórych leków( na przykład środków antykoncepcyjnych),
  • urazów mechanicznych w jamie ustnej( głównie spowodowane noszeniem źle dobranej protezy czy złą techniką szczotkowania zębów),
  • zmianami hormonalnymi( u kobiet w ciąży czy w okresie menopauzy).

Zapalenie dziąseł- objawy

Do typowych objawów zapalenia dziąseł zalicza się przede wszystkim zaczerwienienie, obrzęk i bolesność dziąseł czy krwawienie podczas mycia zębów. Innym objawem zapalenia dziąseł jest odsłonięcie szyjek zębowych spowodowane przez cofnięcie się dziąseł.

Zapalenie dziąseł- leczenie

Zapalenia dziąseł nie powinno się lekceważyć i po zauważeniu u siebie objawów należy udać się do stomatologa, który zaleci odpowiednią kurację. Metoda leczenia zależy od zaawansowania choroby. Często wystarczy usunięcie kamienia nazębnego oraz poprawienie dbałości o higienę jamy ustnej. W gorszych przypadkach będzie konieczne wprowadzenie antybiotykoterapii lub preparatów wzmacniających odporność, a także innych środków, takich jak np. żel na zapalenie dziąseł.

Zapalenie dziąseł- naturalne sposoby leczenia

Domowe leczenia zapalenia dziąseł należy rozpocząć przede wszystkim od zmian w higienie jamy ustnej, wyeliminowania z diety cukrów prostych, słodzonych napojów oraz rzucenia palenia papierosów. Poza tym warto stosować:

  • Domowa płukanka z szałwii bądź z rumianku – zaparz szałwię bądź rumianek. Z tak przygotowanego naparu powstanie płukanka, którą należy stosować 3 razy dziennie. Zarówno rumianek jak i szałwia posiadają właściwości antyseptyczne i ściągające, oraz łagodzą stany zapalne.
  • Aloes – aloes ma właściwości przeciwbólowe i bakteriobójcze. Żel z aloesu należy wmasowywanie w dziąsła, zabieg należy powtarzać do minięcia objawów.
  • Woda z solą – w szklance letniej wody rozpuść łyżkę soli kuchennej. Płucz nią gardło wraz z jamą ustną przynamniej 3 razy dziennie.
  • Witamina C – zmniejsza krwawienie dziąseł, włącz do swojej diety jak najwięcej warzyw i owoców bogatych w tą witaminę.
  • Woda utleniona – stosowana 3 razy dziennie hamuje wzrost bakterii w jamie ustnej. Należy zmieszać wodę utlenioną z wodą w proporcji 1:1. Tak przygotowanym środkiem płucz swoje gardło przynajmniej 3 razy dziennie.
  • Płukanki z nalewki kory dębu- kora dębu posiada wiele bardzo cennych właściwości, są to między innymi właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Stosuj ją co najmniej 3 razy dziennie.