Włókniaki- Jak wyglądają? Jak je usunąć?

Włókniaki to jedne z najczęstszych spotykanych zmian skórnych. Chociaż, że mają charakter nowotworowy, to włókniaki nie są złośliwe i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Stanowią natomiast problem estetyczny i dlatego właśnie wiele osób decyduje się na jego usunięcie. Dowiedź się jak powinno się leczyć włókniaki na skórze i kiedy warto rozważyć zabieg ich usunięcia? Włókniaki- Jak wyglądają? Jak je usunąć?

Włókniaki- Jak wyglądają?

Włókniaki to niegroźne zmiany o charakterze nowotworowym. Przypominają niewielkie wypukłe krostki lub grudkowatą narośl o nieregularnym kształcie. Powstają z rozrostu tkanki łącznej włóknistej w wyniku idiopatycznej, niezłośliwej proliferacji fibroblastów. Włókniaki nie ulegają zezłośliwieniu, ale jeśli jednak w jego pobliżu wystąpi zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie czy ból, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Wyróżniamy dwa główne typy włókniaków:

  • miękkie (skórne)
  • twarde (podskórne)

Włókniak miękki– mają postać zewnętrznego guzka w kolorze cielistym lub brązowym. Guzek jest zawieszony na tzw. szypule. Są niewielkich rozmiarów – zazwyczaj nie przekraczają 2,5 mm. Można je odnaleźć prawie u każdego człowieka, mogą występować pojedynczo, ale zdecydowanie częściej pojawiają się w grupach. Występują pod pachami, na szyi, karku, w pachwinach i na powiekach. Pojawiają się w każdym wieku, niezależnie od płci. Ich liczba i wielkość może zwiększać się wraz z wiekiem. W dotyku jest miękki i wiotki.

Włókniak twardy– Powstaje w wyniku uwypuklenia się skóry, przez co tworzy guzek podskórny. Przeważnie ma postać małego pojedynczego guzka w formie kulistej lub workowatej o średnicy od 2 mm do 5 cm, może mieć barwę brązową lub brązowoczerwoną. Towarzyszą mu objawy Fitzpatricka: podczas uciskania skóry wokół guzka kurczy się on lub nieco przesuwa. Guzek może również boleć i swędzieć. Włókniaki twarde najczęściej występują na kończynach dolnych i górnych, choć mogą też tworzyć się na brzuchu czy na pośladkach u kobiet również na piersiach. Charakterystyczne dla tych włókniaków jest to, że mogą pojawić się po ukąszeniu owada lub zapaleniu mieszków włosowych. Włókniak twardy może rozwijać się niezauważalnie nawet przez kilka lat.

Jak usuwać?

To problem dermatologiczny, dlatego w celu ich diagnozy należy udać się do dermatologa, nie do kosmetyczki. Lekarz powinien odróżnić tego typu zmiany od brodawczaków czy tłuszczaków. W przypadku licznych zmian na prąciu należy wykluczyć kłykciny kończyste. Po obejrzeniu zmiany lekarz zaproponuje najlepszą metodę usunięcia.

Włókniaki to łagodne zmiany nowotworowe, nie stanowią zagrożenia dla życia ani zdrowia pacjenta, dlatego nie ma konieczności ich usuwania. Jednakże chęć usunięcia włókniaków jest często spowodowana względami estetycznymi.

Włókniaki twarde oraz duże włókniaki miękkie usuwa się poprzez zabieg chirurgiczny( przez wycięcie zmiany). Mniejsze włókniaki miękkie można usunąć poprzez:

  • elektrochirurgia – zmianę usuwa się za pomocą prądu elektrycznego
  • krioterapia – włókniaka wymraża się ciekłym azotem
  • laser frakcyjny CO2 – umożliwia przemianę fazową wody śródkomórkowej do postaci gazowej (pary wodnej), co skutkuje „wyparowaniem” guza.

Niestety po usunięciu mogą ponownie odrastać.