Jakie choroby można wyczytać z oczu? Nie ignoruj tych objawów!

Bardzo popularne jest powiedzenie „oczy są zwierciadłem duszy”. Tego do końca nie wiem, ale wiem, że oczy mogą powiedzieć bardzo dużo o stanie zdrowia. Sprawdź jakie choroby można odczytać z ludzkiego oka. Jakie choroby można wyczytać z oczu? Nie ignoruj tych objawów!

Jakie choroby można wyczytać z oczu?

Cukrzyca

Masz problem z ostrością widzenia? Obraz w twoich oczach jest rozmazany, słabiej widzisz w ciemności albo zauważyłaś, że czasem widzisz podwójnie? To typowe objawy dla osób chorych na cukrzycę. Retinopatia cukrzycowa jest bardzo częstym powikłaniem cukrzycy, uszkadza naczynia krwionośne znajdujące się w siatkówce oka. Jeżeli zauważyłaś te objawy to lepiej ich nie lekceważ. Nie leczona cukrzyca może skutkować krwotokiem w gałce ocznej, odwarstwieniem się siatkówki albo jaskrą neowaskularyzacyjną jaka może się skończyć całkowitą utratą wzroku.

Zbyt wysoki poziom cholesterolu

Jeżeli zauważyłaś białe obwódki wokół tęczówki lub żółte guzki na powiekach to powinnaś zbadać poziom swojego cholesterolu. Podwyższony poziom cholesterolu to przede wszystkim krótka droga do miażdżycy, zawału serca czy udaru mózgu.

Nadciśnienie tętnicze

Zaczerwione oczy mogą sygnalizować niewyspanie, zmęczenie, a także właśnie nadciśnienie tętnicze. Dzieje się tak przez pękające naczynka krwionośne.

Nowotwór

Ból oczu, zaburzenia widzenia, krzywienie się obrazu, błyski i męty to objawy charakterystyczne dla tego nowotworu jakim jest czerniak oka. Chociaż czerniak oka to bardzo rzadka choroba to lepiej nie lekceważyć tych objawów i w przypadku ich zauważenia jak najszybciej zgłoś się do okulisty. Tylko lekarz okulista może zdiagnozować czerniaka oka.

Problemy z wątrobą

Żółte gałki oczne są najczęściej pierwszym objawem złego stanu wątroby. Za żółty kolor oczu odpowiada żółty barwnik, bilirubina, powstająca w wyniku rozpadu hemoglobiny pochodzącej z czerwonych ciałek krwi kończących swoje życie w wątrobie i mioglobiny, białka zawartego w mięśniach. Normalnie bilirubina jest wydzielana do żółci, a następnie podlega przemianom chemicznym i wydostaje się z organizmu wraz z kałem.

Choroby tarczycy

W schorzeniach tarczycy występuje wytrzeszcz spowodowany zaburzeniami hormonów tarczycy. Konsekwencją jest obrzęk i przyrost tkanek znajdujących się w oczodole jakie powoduje wypchnięcie gałek ocznych do przodu.

Stwardnienie rozsiane

Osoby u których zdiagnozowano stwardnienie rozsiane bardzo często przed pojawieniem się typowych dla tej choroby objawów takich jak drętwienie kończyn czy problemy z równowagą zauważają nagłe pogorszenie jakości widzenia i ból oczu.