Grzybica pochwy- Jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?

Grzybica pochwy, nazywana również drożdżycą pochwy, kandydozą lub drożdżakowym zapaleniem pochwy. Jest to jedna z głównym przyczyn wizyt kobiet w gabinetach ginekologicznych. Szacuje się, że 9 na 10 kobiet przechodziły w swoim życiu infekcję grzybiczną, a u przynajmniej połowy z nich wystąpiły nawroty choroby. Największe ryzyko zachorowania na grzybicę pochwy występuje u kobiet w okresie rozrodczym. Dowiedź się jakie są przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia grzybicy pochwy. Grzybica pochwy- Jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?

Grzybica pochwy- Czym jest?

W pochwie kobiety znajduje się ponad 100 rodzajów mikroorganizmów, zarówno tlenowych jak i beztlenowych, które stanową naturalną florę bakteryjną pochwy. Bakterie kwasu mlekowego nadają środowisku kwaśny odczyn, co chroni pochwę przed atakiem drobnoustrojów chorobotwórczych. Ale gdy bakterii kwasu mlekowego jest za mało lub co gorsza nie ma ich wcale to dochodzi do zachwiania równowagi między poszczególnymi rodzajami mikrobów. W tej sytuacji niektóre grzyby (najczęściej drożdżaki Candida albicans) zaczynają gwałtownie się rozmnażać co skutkuje właśnie grzybicą pochwy. Przyczyn zachwiania mikroflorą pochwy jest wiele, są to między innymi: przebyta antybiotykoterapia, częste irygacje pochwy (wtłoczenie do wnętrza pochwy silniejszego strumienia wody czy też roztworu leku pod ciśnieniem, w celu jej dokładnego wypłukania), wczesny wiek inicjacji seksualnej, współżycie w okresie miesiączki, seks oralny lub analny, stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej i lubrykantów, nieprawidłowa higiena intymna (irygacje i stosowanie preparatów do higieny intymnej pochwy, naruszających mikroflorę pochwy), antykoncepcja hormonalna, przyjmowanie leków sterydowych, cukrzyca, czy nawet ciąża.

Grzybica pochwy- Objawy

Objawy grzybicy pochwy są bardzo charakterystyczne. Do najczęstszych objawów grzybicy pochwy należą:

  • uporczywy świąd oraz podrażnienie pochwy i sromu,
  • obfita biała, bezwonna wydzielina z pochwy o grudkowatej konsystencji,
  • zaczerwienienie i obrzęk okolic intymnych,
  • suchość pochwy,
  • niekiedy uczucie pieczenia, zwłaszcza podczas stosunku lub podczas oddawania moczu,
  • dyskomfort w czasie kąpieli. 

W sytuacji zauważenia u siebie niepokojących objawów należy udać się do lekarza ginekologa. Grzybicy pochwy nie należy lekceważyć. Nie leczona lub źle leczona grzybica pochwy może doprowadzić do zakażenia kanału szyjki macicy i jajowodów, jeśli grzyby przedostaną się dalej, atakują przydatki. W niektórych przypadkach zakażenie grzybicze pochwy grozi zakażeniem innych narządów wewnętrzny albo może skutkować bezpłodnością.

Grzybica pochwy- Jak leczyć?

Lekarz ginekolog diagnozuje grzybicę pochwy na podstawie wywiadu z pacjentem, badania mikroskopowego wymazu z pochwy.

W terapii grzybicy pochwy wykorzystuje się:

  • leki doustne – gdy kobieta zmaga się z zaawansowaną i nawracającą grzybicą,
  • maści, kremy, żele do smarowania miejsc intymnych,
  • globulki dopochwowe,
  • probiotyki ginekologiczne – doustne lub dopochwowe preparaty zawierające pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus.

Grzybica pochwy-Jak odróżnić grzybicę pochwy od infekcji bakteryjnej?

W odróżnieniu od infekcji bateryjnej wydzielina grzybicza nie ma rybiego zapachu, a pH pochwy pozostaje prawidłowe. Swędzenie, pieczenie oraz ból to kolejne objawy grzybicy pochwy, które nie występują w przypadku infekcji bakteryjnej.