Brzuch tarczycowy- jak go rozpoznać? jak się go pozbyć?

Brzuch tarczycowy to nic innego jak rodzaj otyłości brzusznej, który występuje u osób chorujących na niedoczynność tarczycy. Jego wygląd jest bardzo charakterystyczny i można go porównać do spłaszczonej piłki. Leczenie choroby tarczycy może w krótkim czasie pomóc w zlikwidowaniu brzucha tarczycowego. Brzuch tarczycowy- jak go rozpoznać? jak się go pozbyć?

Czym jest brzuch tarczycowy i jak go rozpoznać?

Przyczyn nadwagi może być bardzo wiele, ale jako najczęstszą wymienia się niezdrowy styl życia. Otyłość może być również następstwem bardzo poważnych chorób, takich jak niedoczynność tarczycy oraz Hashimoto. Wówczas rośnie obwód pasa, brzuch odstaje, ale w bardzo charakterystyczny sposób, a jego wygląd przypomina spłaszczoną piłkę. Tkanka tłuszczowa jest zgromadzona na całej powierzchni brzucha. Zaokrąglenie pojawia się już tuż pod piersiami.

Brzuch tarczycowy to bardzo często pierwszy objaw choroby, która przez wiele lat może nie powodować bardzo uciążliwych objawów somatycznych. Na ten rodzaj otyłości nie pomogą ci żadne ćwiczenia czy dieta. Jeśli towarzyszą temu dodatkowe objawy, takie jak:

  • senność,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • suchość skóry,
  • szorstkość łokci,
  • wypadanie włosów,
  • łamliwość paznokci,
  • przybieranie na wadze,
  • uczucie zimna,
  • problemy z pamięcią i koncentracją,
  • zaburzenia cyklu menstruacyjnego.

Jednoznacznie oznacza to, że przyczyną twoich problemów z dodatkowymi centymetrami w okolicach brzucha jest właśnie niedoczynność tarczycy lub inne choroby związane z zaburzeniami hormonalnymi (zespół policystycznych jajników, choroba Cushinga czy insulinoporność).

Brzuch tarczycowy- przyczyny

Przyczyną występowania brzucha tarczycowego jest zaburzona gospodarka hormonalna, a ściślej mówiąc niedobór hormonów tarczycy spowodowany nieprawidłowym funkcjonowaniem tego organu.

Hormony tarczycy odpowiadają w organizmie m.in. za prawidłowy metabolizm organizmu. Ich niedobór powoduje zwolnienie procesów gospodarki energetycznej. Ze względu na zwolnienie metabolizmu organizmu przy niedoczynności tarczycy nadmiar energii przyjmowanej z pożywieniem może nie być na bieżąco wykorzystywany, co skutkuje między innymi przyrostem masy ciała. Tkanka tłuszczowa najczęściej odkłada się w okolicach brzucha, ramion oraz ud.

Brzuch tarczycowy- jak się go pozbyć?

Pozbycie się tego rodzaju otyłości niestety nie będzie łatwe. Kluczem do sukcesu jest rozpoczęcie leczenia i przywrócenie odpowiedniej gospodarki hormonalnej w organizmie. Bez właściwego leczenia wszelkie próby pozbycia się brzucha tarczycowego mogą nie przynieść żadnych efektów. Należy jednak pamiętać, że rozpoczęcie leczenia to tylko połowa sukcesu i musi być ono połączenie ze stosowaniem zbilansowanej diety oraz regularnym uprawianiem sportu.