6 niejednoznacznych objawów braku witaminy D. Sprawdź czy ich nie masz!

    Nasz organizm potrzebuje witaminy D. Badania przeprowadzone przez naukowców dowodzą, że koło 90% mieszkańców Polski, więc praktycznie większość ma niedobory witaminy D. Jakie objawy świadczą o niedoborze witaminy D? Jak się ustrzec przed niedoborami? Dlaczego witamina D jest tak ważna? Wszystko przeczytasz w artykule.



Witamina D jest ważnym czynnikiem w profilaktyce chorób nowotworowych, układu krążenia oraz co bardzo ważne prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Długi czas niedoboru witaminy D może prowadzić do nieodwracalnych skutków, zaniżony poziom witaminy D może prowadzić do szybszego rozwoju depresji bądź stwardnienia rozsianego.
     Jak uzupełnić witaminę D? Najlepszym sposobem na zwiększenie ilości witaminy D w organizmie człowieka jest jak najczęstsze korzystanie z promieni słonecznych. Osobom o jasnej karnacji wystarczy nawet 30 minutowy spacer , by wytworzyć ilość witaminy D w ilości wystarczającej na cały dzień. Osoby o ciemnej karnacji powinny dłużej korzystać z kąpieli słonecznych. W okresie jesienno-zimowym należy stosować suplementy witaminy D, bo ilość słońca na zewnątrz jest niewystarczająca.
     Typowe objawy niedoboru witaminy D to:
– osłabienie,
– wymioty,
– biegunka,
– bóle głowy,
– ciągłe pragnienie.
Nietypowe objawy niedoboru witaminy D, które nie koniecznie są jednoznaczne a należy zwrócić na nie uwagę:
– ciągłe zmęczenie,
– częste chorowanie,
– większa potliwość,
– wypadanie włosów,
– uczucie słabości.
Jeśli masz któryś z tych objawów, albo ich kombinacje koniecznie sprawdź w laboratorium medycznym poziom witaminy D. Może to ochronić cie przed wieloma chorobami związanymi z niedoborem witaminy D.
Pamiętaj, ten artykuł nie jest poradą medyczną. Z każdą niepokojącą dolegliwością należy zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu.