Zioła na wątrobę- 5 ziół jakie zadbają o twoją wątrobę

Nikomu nie trzeba przypominać o tym jak ważną rolę w ludzkim organizmie odgrywa wątrobą. Dlatego powinniśmy dołożyć wszelkich starań aby wątroba była jak w najlepszej kondycji. Niestety rzeczywistość jest dla nas okrutna. Co raz więcej osób uskarża się na problemy z wątrobą. Dobrym sposobem na oczyszczenie, zregenerowanie oraz wspomaganie pracy wątroby jest sięgnięcie po zioła. Dowiedź się jakie zioła należy stosować dla poprawienia pracy wątroby. Zioła na wątrobę- 5 ziół jakie zadbają o twoją wątrobę.

Jakie zioła powinno się stosować na wątrobę

Ostropest plamisty

Ostropest plamisty to zdecydowanie najlepszy przyjaciel twojej wątroby. Wykazuje działanie odtruwające i oczyszczające, co przyczynia się do regeneracji wątroby. Ponadto ma właściwości ochronne, zapobiega przedostawaniu się do niej szkodliwych toksyn do wątroby. Oprócz tego ostropest plamisty łagodzi stany zapalne wątroby. Stosuje się go najczęściej w przypadku marskości, stłuszczenia oraz zatruć wątroby. Jak stosować ?1 łyżeczkę zmielonych nasion ostropestu należy zalać szklanką wrzątku następnie doprowadzić do wrzenia i gotować przez 5 minut. Przykryć spodeczkiem i odstawić na kwadrans, przecedzić i pić po pół szklanki dwa razy dziennie.

Mniszek lekarski

Mniszek działa ochronnie na wątrobę, zapobiega jej stłuszczeniu oraz powstawaniu kamicy żółciowej. Wykazuje działanie żółciotwórcze, żółciopędne, a także przeczyszczające. Świetnie sprawdza się w przypadku osłabienia czynności wątroby. Stosowanie: czubatą łyżkę mniszka lekarskiego zalać szklanką wrzątku i odstawić na 60 minut, następnie ponownie zagotować i gotować 2 minuty, przecedzić, pić dwa razy dziennie po szklance.

Karczoch zwyczajny- Zioła na wątrobę

Karczoch ma działanie regenerujące, odtruwające wątrobę. Działa ponadto żółciopędnie oraz żółciotwórczo oraz także pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi oraz regulować poziom glukozy. Dodatkowo pobudza on wydzielanie soków trawiennych i zapobiega powstawaniom zaparć. Zioło należy stosować w formie naparu: łyżkę stołową zalać szklanką wrzątku i odstawić na 15 minut, przecedzić, ciepły napar pić 2-3 razy dziennie pomiędzy posiłkami.

Kurkuma

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że spożywanie kurkumy może działać leczniczo na wątrobę. Kurkumina zawarta w kurkumie działa przeciwzapalnie, żółciopędnie oraz żółciotwórczo. Kurkuma poprawia kurczliwość pęcherzyka żółciowego, pobudzają wydzielanie śliny oraz soków żołądkowych oraz działa ochronnie na wątrobę.

Dziurawiec- Zioła na wątrobę

Dziurawiec nadaje się do picia po obfitych i ciężkostrawnych posiłkach, ponieważ wspomaga pracę wątroby, ułatwia trawienie, działa żółciopędnie oraz rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. 

Kiedy powinniśmy się zaniepokoić stanem wątroby?

Wątrobie najbardziej szkodzimy przez to co spożywamy. Ciężkostrawne i bardzo obfite posiłki bardzo negatywnie wpływają na pracę oraz stan wątroby. Innymi największymi wrogami wątroby są alkohol, stres oraz leki jakie niestety niektórzy z nas muszą przyjmować. Stan wątroby powinien cię zaniepokoić kiedy pojawiają się objawy:

zmęczenia, apatii, nadmiernej senności, zaburzeń koncentracji, niestrawność, wzdęcia, nudności, wymioty, jadłowstręt, bóle w okolicy prawego podżebrza oraz żółknięcie, gałek ocznych, świąd i przebarwienia skóry.