Zioła na nadciśnienie- naturalne sposoby obniżania ciśnienie

Nadciśnienie tętnicze jest jedną z chorób cywilizacyjnych. Według statystyk w 2020 roku na nadciśnienie tętnicze chorowało około 9 mln osób, a utrzymanie obserwowanych od wielu lat tendencji wzrostu zachorowań może spowodować, że w 2035 roku co 3 osoba w Polsce będzie miała problem z nadciśnieniem. Problem nadciśnienia dotyczy głównie osób powyżej 50 roku życia i właśnie w tej grupie wiekowej problem z nadciśnieniem dotyczy około 70% osób. Najskuteczniejszą metodą leczenia nadciśnienia jest przyjmowanie odpowiednich leków, warto jednak wspomagać leczenie farmakologiczne ziołami. Sprawdź jakie zioła stosować podczas nadciśnienia. Zioła na nadciśnienie- naturalne sposoby obniżania ciśnienia.

Objawy świadczące o nadciśnieniu

  • ucisk w głowie – pojawia się okazjonalnie i zwykle ma charakter tępego bólu głowy
  • potliwość
  • kołatanie serca
  • bezsenność
  • uderzenia gorąca oraz zaczerwienienie twarzy
  • obniżenie sprawności psychicznej i fizycznej
  • zaburzenia widzenia
  • uczucie ucisku lub ciasnoty w okolicach serca
  • krwawienie z nosa

Zioła na nadciśnienie

Aronia– rutyna i antocyjany zawarte w jagodach aronii działają wzmacniająco na naczynia krwionośne, uszczelniają ich ścianki i regulują przepustowość, co z kolei przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego i poprawy działania naczyń krwionośnych. Aronię możesz stosować w przypadku nadciśnienia, profilaktycznie na miażdżycę, podwyższony cholesterol, a nawet w przypadku pojawienia się żylaków.

Jemioła– Zwiększa częstotliwość skurczów serca, rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi. Ekstrakt z jemioły znajduje się w wielu lekarstwach stosowanych podczas leczenia nadciśnienia.

Czosnek– Czosnek to niedoceniony cały czas naturalny lek na bardzo wiele chorób i dolegliwości. Wykazano, że preparaty czosnku zmniejszały skurczowe ciśnienie tętnicze o 8,3 mmHg, natomiast rozkurczowe ciśnienie tętnicze o 5,5 mmHg. Podobne parametry wykazują leki przepisywane na receptę.

Serdecznik pospolity– Zwiększa przepływ krwi do serca, wzmacnia napięcie i łagodzi zaburzenia pracy mięśnia sercowego oraz obniża częstotliwość pulsu. Ponadto serdecznik pospolity wykazuje działanie hipotensyjne, czyli obniża ciśnienie tętnicze krwi.

Mniszek lekarski– Nie bez przyczyny nazywa się lekarski. Ten chwast jaki możesz zerwać na każdej łące to bardzo skuteczny lek na cukrzycę, wspomagający wątrobę oraz nerki czy preparat grzybobójczy. Mniszek lekarski możesz również stosować w przypadku chorowania na nadciśnienie. Dzięki zawartości potasu pomaga obniżyć wysokie ciśnienie krwi. Błonnik mniszka lekarskiego jest również pomocny w zmniejszaniu poziomu złego cholesterolu, który jest jednym z czynników zwiększających ciśnienie krwi.

Siemię lniane– Według licznych badań nasiona lnu obniżają ciśnienie skurczowe nawet o 10 mmHg, podczas gdy większość leków hipotensyjnych – o 9,1 mmHg.

Chmiel– Wzmacnia oraz wspomaga serce oraz obniża ciśnienie krwi. Chmiel można stosować w formie herbatki, naparu lub ekstraktu.

Ruta– Wyciąg z ruty wzmacnia i poprawia elastyczność naczyń krwionośnych, działa uspokajająco i rozkurczowo.