Zimne dłonie i stopy- Sprawdź jakiej choroby to objaw!

Twoje dłonie i stopy są cały czas tak zimne jakbyś dopiero co zostały wyjęła je z zamrażalnika? Muszę cię zmartwić, wiecznie zimne dłonie i ręce mogą być objawem bardzo poważnych chorób. Sprawdź jakie to są choroby. Zimne dłonie i stopy- Sprawdź jakiej choroby to objaw!

Zimne dłonie i stopy- Kiedy powinno zaniepokoić

Uczucie zimnych dłoni oraz stóp to dolegliwość pojawiająca się najczęściej w okresie jesienno-zimowym, kiedy temperatura na zewnątrz oscyluje w granicach 0 stopni Celsjusza. Jak wiemy dłonie i stopy tracą ciepło najszybciej, ponieważ układ krążenia starając utrzymać w cieple narządy wewnętrzne, kluczowe dla funkcjonowania organizmu uruchamia wzmożony transport krwi w okolicach klatki piersiowej zmniejszając przepływ krwi w kończynach, co powoduje uczucie zimna. Jeśli zjawisko zimnych dłoni i stóp występuje u ciebie rzadko i głównie w tym okresie to nie ma powodów do niepokoju. Jeżeli jednak ciągle masz z tym problem, wtedy warto poszukać porady u specjalisty.

Zimne dłonie i stopy- Jakie choroby sygnalizują

Zakrzepica

Niezwykle groźna choroba, jaka najczęściej przez wiele lat przebiega bez żadnych objawów. Zakrzepy krwi powstające w żyłach i tętnicach (najczęściej w wyniku zwolnionego/upośledzonego przepływu), mogą powstawać powoli, stopniowo powiększając się. W przypadku nagłego oderwania się ich od naczynia i popłynięcia wraz z krwią do naczyń płucnych mogą być przyczyną zatoru, który nierozpoznany może doprowadzić do śmierci.

Miażdżyca

Złogi tłuszczowe odkładające się wewnątrz naczyń tętniczych doprowadzają do ich zwężenia lub całkowitego zamknięcia utrudniając tym samym przepływ krwi.

Niedoczynność tarczycy

Ciągłe uczucie zimna może być spowodowane problemami z tarczycą. Tarczyca to gruczoł odpowiedzialny między innymi za prawidłowe funkcjonowanie naszego metabolizmu oraz termoregulację. Okazuje się, że dwie funkcję są ściśle ze sobą powiązane. Niedoczynność gruczołu tarczycy sprawia, że nasz metabolizm spowalnia co ma odniesienie również na spadek temperatury ciała.

Cukrzyca

Zimne dłonie i stopy mogą być również objawem cukrzycy. U osób cierpiących z powodu tej choroby poziom cukru we krwi może się bardzo wahać. Wtedy bardzo zimne ręce mogą być oznaką spadku poziomu cukru we krwi. 

Anemia

Anemia wywołana niedoborem żelaza, który wchodzi w skład hemoglobiny odpowiedzialnej za transport tlenu we krwi. Utrudniony transport tlenu skutkuje niedokrwieniem i uczuciem zimnych stóp i dłoni.

Choroba Raynauda 

Schorzenie układu krążenia, polegające na skurczu pod wpływem stresu lub zimna, tętniczek zaopatrujących w krew palce rąk i nóg. Koniuszki u palców dłoni i stóp najpierw stają się woskowo-białe, potem sinieją, drętwieją i czerwienieją.

Choroba Buergera

Choroba Buergera to zakrzepowo-zarostowe zapalenie tętnic, obejmujące małe i średnie żyły oraz tętnice, która prowadzi do stopniowego zwężania się lub całkowitego ich zarastania co utrudnia przepływ krwi.

Niektóre leki

Leki oprócz korzystnych efektów mają również działania uboczne. Zimne stopy i dłonie mogą się pojawić u osób stosujących przede wszystkim beta-blokery, ale także doustne środki antykoncepcyjne. 

Palenie papierosów

Nowotwór płuc nie jest jedynym chorobowym skutkiem palenia papierosów. Nikotyna zawarta w papierosach jest substancją chemiczną powodującą skurcz naczyń krwionośnych. Szczególnie wrażliwe na jej działanie są małe naczynia znajdujące się w palcach dłoni i stóp. W wyniku ich skurczu dochodzi do zmniejszenia ukrwienia i oziębienia dystalnych części rąk i nóg.

Stres

W sytuacjach bardzo stresowych dochodzi do produkcji i wyrzutu zwiększonej ilości adrenaliny, co wiąże się z silnym skurczem obwodowych naczyń krwionośnych prowadzących do blednięcia i schłodzenia dłoni i stóp oraz centralizacji krążenia wokół narządów niezbędnych dla przeżycia, czyli serca i mózgu.