Ziele angielskie na objawy trądziku i nie tylko. Sprawdź jego zastosowania!

Ziele angielskie to przyprawa jaką każdy z nas ma w swojej kuchni. Daje naszym potrawom charakterystyczny korzenny posmak. Przeważnie dodajemy je do zup, marynat, sosów, a niektórzy nawet do grzanego wina lub deserów. Jednak ziele angielskie ma również całą gamę leczniczych zastosowań. Sprawdź koniecznie jak można je wykorzystać!

Ziele angielskie to suszone owoce drzewa pimentowego. Jego nazwa wskazuje, że krajem pochodzenia jest Wielka Brytania, nic bardziej mylnego, kolebką tej przyprawy jest Ameryka Południowa. Obecnie uprawiane jest w krajach Ameryki Południowej, Indiach i Australii.

Do Europy ziele trafiło w XVI wieku, a krajem, który jako pierwszy się w nim zakochał była właśnie Anglia.

Kuchenne zastosowanie ziela angielskiego znają chyba wszyscy, ale mało kto wie, że ta aromatyczna przyprawa używana jest również  w medycynie i kosmetyce.

Po pierwsze ziele angielskie to prawdziwa bomba witaminowa, zawiera witaminę A, witaminy z grupy B, witaminę C, cynk, fosfor, magnez, mangan, miedź, potas, sód, wapń i żelazo. Poprawia wchłanianie się selenu i beta-karotenu oraz witamin z grupy B.

Ziele angielskie – zastosowania lecznicze

Ziele angielskie działa przeciwbólowo.

Zielarze przygotowują z ziela angielskiego pastę, którą wykorzystują do smarowania bolących stawów i mięśni. Łagodzi bóle reumatyczne i nerwobóle.

Wspomaga trawienie i podkręca metabolizm

Przeciwdziała biegunkom, zaparciom, nudnościom i wymiotom. Ziele angielskie pomocne jest także w przypadku spożywania ciężkostrawnych potraw, wspomaga produkcję soków trawiennych.

Poprawia metabolizm

Ziela angielskiego warto również używać w czasie diety, przyprawa przyśpiesza metabolizm.

Obniża również indeks glikemiczny, obniża poziom glukozy w krwi.

Działa przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie

W szczególności na grzyby szczepu Aspergillus, który najczęściej zakaża skórę, płuca i wątrobę.

Zabija również bakterie escherichia coli i listeria monocytogenes.

Leczy trądzik

W przypadku problemów z cerą zaleca się przemywanie skóry naparem z ziela angielskiego.

Leczy kaszel

Płukanie gardła naparem z ziela angielskiego łagodzi ból gardła i kaszel. Jego właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne będą pomocnie również w przypadku zapalenia gardła.

Poprawia krążenie krwi

Stosowanie ziela angielskiego rozszerza naczynia krwionośne, obniża ciśnienie krwi, obniża prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca oraz innych chorób układu naczyniowego.