Zespół cieśni nadgarstka – 5 ćwiczeń łagodzących ból

Zespół cieśni nadgarstka to choroba objawiająca się bólem w okolicach nadgarstka, kciuka oraz palca serdecznego. Ból to głownie mrowienie, drętwienie oraz ogólny dyskomfort chorej dłoni.

Kanał nadgarstka to element budowy nadgarstka, jest to kanał włóknisto – kostny, który może ulegać zwężeniu co może powodować ból i dyskomfort. Przyczyn bólu nadgarstka może być wiele czynników, główne z nich to m. in.:

  • powtarzalne, niekorzystne ruchy nadgarstka wymagające określonego ułożenia dłoni. Może to być praca myszką, praca na maszynie do szycia, ale również notoryczne używanie telefonu komórkowego. Właśnie dlatego na zespół cieśni nadgarstka narażone są osoby pracujące biurowo z komputerem oraz krawcowe i szwaczki,
  • drugim pod względem częstotliwości bólu nadgarstka są nerwobóle oraz sztywność ścięgien i stawów,
  • kolejny powód to wpływ genetyki do powstawania schorzeń i urazów,
  • cieśnia nagarska może być powikłaniem złamania bądź zwichnięcia nadgarstka,
  • wpływ na ból mogą mieć również nieodpowiednia dieta na bazie cukrów i tłuszczy.

zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka – ćwiczenia łagodzące ból

Ciągłe rozciąganie bolącego miejsca

Jeśli ból jest spowodowany niekorzystnymi ruchami bądź nieodpowiednią pozycją np. podczas pracy na komputerze czy na maszynie do szycie – należy codziennie rozciągać nadgarstek, najlepiej co kilkanaście minut w trakcie pracy oraz po zakończeniu pracy. Należy wyciągnąć przed siebie obie ręce, zgiąć do góry nadgarstki i rozprostować palce, przypomina to gest jak byśmy komuś chcieli pokazać „STOP”. Następnie opuść rękę wzdłuż tułowia i strzepnij kilka razy. Czynność powtórz 5 razy.

Pamiętaj o rozgrzewce

Przed rozpoczęciem pracy rozgrzej dobrze mięsnie, które będą pracować. Obracaj nadgarstkami zataczając mini koła przed około minutę w jedną i w drugą stronę. Ćwiczenie należy wykonywać bardzo spokojnie i precyzyjnie kontrolując ruchy.

Masaż rozgrzewający

Przewlekły stan zapalny można załagodzić ciepłem. Możesz wykonywać rozgrzewający masaż nadgarstka za pomocą oliwki do masażu z dodatkiem np. olejku z cynamonu bądź imbiru codziennie wieczorem, bądź nakładać na nadgarstki ciepłe okłady.

Naprzemienna ciepła i zimna kąpiel

Naprzemienna ciepła i zimna woda bardzo dobrze pobudza krążenie krwi. Stosuje się ją, by zmniejszyć stan zapalny oraz załagodzić ból. Przygotuj 2 miski z wodą, jedna niech będzie bardzo zimna a druga gorąca. Zanurz całe dłonie najpierw w jednej potem drugiej misce na około 20 sekund. Powtórz minimum 5 minut.

Piłki do rehabilitacji

Piłki do rehabilitacji to ćwiczenie, które jest polecane przez większość fizjoterapeutów. Gumowa miękka piłka wielkości piłki do tenisa pomaga ćwiczyć mięśnie i ścięgna w dłoni. Należy ją ugniatać przez minimum kilka minut, by zwalczyć sztywność nadgarstka.