Zawał serca- sygnały ostrzegawcze pojawiają się nawet miesiąc wcześniej

Według statystyk choroby układu sercowo-naczyniowego są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Co roku u ponad 80 tysięcy Polaków stwierdza się zawał serca z czego w większości, bo w 60% są to mężczyźni. Zawał serca najczęściej atakuje bardzo nagle i niespodziewanie, jednak ludzki organizm wysyła nam wiele sygnałów ostrzegawczych przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Jeżeli nauczysz się je odczytywać, jesteś w stanie porę zgłosić się do lekarza i uniknąć zawału serca. Zawał serca- sygnały ostrzegawcze pojawiają się nawet miesiąc wcześniej.

Czym jest zawał serca?

Zawał oznacza martwicę narządu lub tkanki wywołaną niedokrwieniem. Zawał serca to stan, w którym do mięśnia sercowego nie dopływa tętnicami wieńcowymi wystarczająca ilość krwi, co powoduje jego martwicę.  Najczęstszymi przyczynami zawału serca są: miażdżyca, wysoki cholesterol, nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzyca, brak aktywności fizycznej, niewłaściwa dieta. Do najbardziej charakterystycznych objawów zawału serca należą: ból za mostkiem, kaszel, silne zawroty głowy, duszności, ból brzucha, wymioty, nagły ból mięśni, utrata siły w rękach, omdlenie lub utrata przytomności.

Sygnały zapowiadające zawał serca

Zmęczenie

Zmęczenie to bardzo częsty objaw poprzedzający zawał serca. Zawał serca spowodowany jest zablokowanym lub przerwanym przepływem krwi do serca. Kiedy serce nie otrzymuje odpowiedniej ilości krwi to organizm otrzymuje o wiele mniej energii. Kardiolodzy twierdz, że zwiększone uczucie zmęczenia może pojawić się nawet 6 miesięcy przed zawałem serca.

Nadmierne pocenie

Takie nadmierne niż wcześniej pocenie to jeden z najwcześniejszych sygnałów ostrzegawczych przed zawałem serca. Nadmierne pocenie dotyczy przede wszystkim czoła, klatki piersiowej, dłoni i stóp. Pojawia się nagle i o różnych porach dnia i nocy. Objaw ten nie ma żadnego związku z aktywnością fizyczną i temperaturą otoczenia. Mężczyźni najczęściej ignorują ten objaw, a kobiety przeważnie mylą go z uderzeniami gorąca występującymi podczas przekwitania.

Duszności

Uczucie duszności i niemożność wzięcia głębokiego oddechu może zwiastować zawał serca na wiele miesięcy przed jego wystąpieniem. Osoby po zawale serca stwierdzają, że duszności pojawiły się u nich na długi czas przed zawałem serca i znacząco pogorszyły jakość ich życia.

Zawroty głowy

Zawroty głowy pojawiają się w wyniku zmniejszonej ilości krwi tłoczonej do serca. Oprócz zawrotów głowy pojawia się również ból głowy, problemy z koncentracją czy z pamięcią.

Kołatanie serca

Kołatanie serca, przyśpieszone bicie, nierówne bicie serca nie wytłumaczone wysiłkiem fizycznym czy zdenerwowaniem. Mogą pojawić się również ataki paniki i lęku, szczególnie u kobiet. Kołatanie serca zwykle trwa krótko i pojawia się nagle, 1-2 minuty i częściej występuje u kobiet. Zaburzony rytm serca może pojawić się również w wyniku wysiłku, ale wtedy serce bije nieregularnie, inaczej niż u zdrowej osoby.