Zatrucie wodne – Pijesz duże ilości wody? Sprawdź czym to grozi!

Zatrucie wodne, bo tak określa się nadmiar jej spożycia jest coraz częściej stwierdzane przez lekarzy i naukowców. Skutkami zatrucia wodą nie są częstsze wizyty w toalecie, ale ból głowy, wymioty, brak łaknienia, nierówność źrenic, a w niektórych przypadkach drgawki, kurcze mięśni, a nawet śpiączka, uszkodzenie układu nerwowego i śmierć.

Woda to samo życie. Jest najważniejszym surowcem potrzebnym do naszego istnienia, przecież my tak naprawdę w 2/3 się z niej składamy.  Z racji tego jaką ważną rolę odgrywa woda w naszym życiu naukowcy wyliczyli, że dziennie powinniśmy wypić 2 litry wody.  Okazuje się jednak, że pojęcie wypicia 2 litrów wody dziennie jest błędem, a nadużycie tego życiodajnego płynu może doprowadzić nawet do śpiączki. Jeżeli chcesz dowiedzieć się ile wody dziennie powinieneś wypić koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Do zatrucia wodnego dochodzi w sytuacji nadmiernego spożycia płynów bez możliwości ich wydalenia.  Nerki nie dają sobie rady z odprowadzeniem zbyt dużej ilości płynów, w organizmie spada ilość jonów sodu, komórki zaczynają puchnąć. Co jest efektem wzrostu ilości wody i spadkiem sodu we krwi.

Problem ten dotyka głównie sportowców, u osób chorujących na niewydolność nerek, u chorych przyjmujących leki moczopędne, osób ze stanem zapalnym mózgu i płuc, a nawet w niektórych przypadkach niedoczynności tarczycy.

Zatrucie wodne – jak leczyć?

Celem leczenia jest przywrócenie odpowiedniej równowagi gospodarki sodowej. Ogranicza się podaż wody i uzupełnia niedobór sodu, niestety w niektórych przypadkach stosuje się nawet dializę nerek.

Co robić, żeby zadbać o odpowiednią gospodarkę wodną naszego organizmu.

Naukowcy zalecają dostarczenie naszemu organizmowi co najmniej 2 litrów płynów. Należy pamiętać, że wodę dostarczamy pijąc ją, ale też jedząc warzywa i owoce (na przykład truskawki, arbuzy, marchew, ogórek czy pomidor). Oprócz tego trzeba też rozróżnić zapotrzebowanie na płyny u sportowca lub osoby pracującej w upale od osób, które mają niską aktywność fizyczną.

Swoje zapotrzebowanie na płyny trzeba dostosować do pracy jaką się wykonuje, temperatur w jakich się przebywa czy aktywności fizyczną jaką się wykonuje.

Aby nie przesadzić z ilością wypitej wody naukowcy wyliczyli dzienne maksymalne spożycie wody i nie doprowadzić do zatrucia wodnego. Zatrucie wodne to ilość wody jaką nie należy przekraczać, jeśli nie pracujemy fizycznie, nie ćwiczymy fizycznie, jeśli prowadzimy standardowy tryb życia. Dla mężczyzn bezpieczne jest 3,5 litra wody dla kobiet 2,5 litra wody. Obliczeń wykonano mierząc ile wody dziennie tracimy podczas wydalania, pocenia czy oddychania.