Zastosowania goździków – 11 leczniczych zastosowań, nie musisz kupować leków!

Kulinarne zastosowanie goździków zna każdy z nas. Jest to przyprawa korzenna o bardzo wyrazistym aromacie i smaku, ale czy wiedzieliście, że zastosowania goździków mogą ci pomóc z bólem zęba czy odświeżyć twój oddech? Czytając ten artykuł dowiesz się, że goździki od tysięcy lat były używane w medycynie i kosmetyce.

Goździki to nierozwinięte, ususzone pąki kwiatów goździkowca wonnego, jakiego możemy spotkać w Indonezji, Tanzanii, na Magadaskarze czy na Sri Lance. Zdrowotne właściwości są znane od wieków, a leczono się nią już w starożytnych Chinach. Poznaj zastosowania goździków, które pozwolą na wyleczenie wielu dolegliwości!

Goździki naturalnym sposobem na problemy z trawieniem 

Przede wszystkim goździki mają dobry wpływ na nasz układ trawienny. Pobudzają żołądek do produkcji kwasu solnego, wspomagają pracę jelit, ma właściwości wiatropędne, jest najlepszym naturalnym środkiem na pozbycie się zalegających gazów w naszym żołądku. Goździki powinny być przede wszystkim dodawane do ciężkostrawnych potraw.

Zastosowania goździków – Goździki naturalnym sposobem na przeziębienie

Goździki przede wszystkim posiadają właściwości rozgrzewające. W czasie przeziębienia lub grypy zaleca się do herbaty dodawać kilka goździków. Goździki złagodzą też ból gardła i kaszel. Posiada też właściwości antybakteryjne i przeciw wirusowe. Ponadto goździki wzmacniają nasz układ odpornościowy.

Goździki naturalnym sposobem na ból gardła

Mają właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, pomagają zwalczyć bakterie jakie wywołują ból gardła.

Goździki naturalnym sposobem na świeży zapach z ust

Niewątpliwie jest to najciekawsza właściwość tej przyprawy. Ich żucie niweluje brzydki zapach z ust nawet po cebuli i czosnku.

Goździki naturalnym sposobem na problemy z jamą ustną

Goździki mają właściwości antybakteryjne, zmniejszają rozwój bakterii jakie wywołują stan zapalny dziąseł. Pomaga wam z taką dolegliwością jak ból zęba, wszystko przez to, że goździki zawierają eugenol który działa znieczulająco.

Goździki naturalnym sposobem na obniżenie poziomu złego cholesterolu

Według badań już kilka gramów tej przyprawy spożywanej codziennie w ciągu dłuższego okresu znacząco obniża poziom złego cholesterolu, oprócz tego wspomaga produkcję insuliny co obniża poziom glukozy w naszej krwi. Znacząco zmniejsza ryzyko cukrzycy.

Goździki naturalnym sposobem na mięśni i stawów

Wystarczy niewielką ilością olejku goździkowego posmarować bolące miejsce, a ból ustąpi. Wszystko przez zawarty w goździkach eugenol jaki posiada właściwości przeciwbólowe.

Goździki naturalnym sposobem na grzybicę stóp

Goździki posiadają właściwości przeciwgrzybicze. W celu wyleczenia zaleca się smarowanie zainfekowanych miejsc olejkiem goździkowym.

Goździki naturalnym sposobem na katar

W celu oczyszczenia naszych dróg oddechowych należy przyłożyć do nosa wacik zamoczony w olejku goździkowym. Olejek można też dodawać do inhalatora.

Goździki naturalnym sposobem na problemy z wątrobą

Naukowo udowodnione jest, że częste żucie goździków może zredukować stłuszczenia powstałe na wątrobie, może również pomóc organizmowi w walce z marskością wątroby.

Zastosowania goździków – Goździki naturalnym afrodyzjakiem

Od wieków wiadomo, że olejek rycynowy pozyskiwany z goździków jest naturalnym afrodyzjakiem .

Właściwości zdrowotne i kosmetyczne zielonego ogórka