Zapalenie trzustki- Objawy jakich nie powinno się ignorować!

Trzustka to niewielki organ jaki pełni dwie kluczowe funkcje dla prawidłowej pracy twojego organizmu. Pierwszą jest dostarczanie do jelita cienkiego enzymów umożliwiających trawienie pożywienia. Druga to produkcja insuliny i glukagonu jakie regulują poziom glukozy we krwi. Bez zdrowej, dobrze pracującej trzustki prawidłowe funkcjonowanie twojego organizmu będzie niemalże nie możliwe. Ponadto może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych dla zdrowia powikłań, a nawet do śmierci . Nasz niezdrowy tryb życia czy nałogi sprzyjają najgroźniejszej chorobie trzustki czyli zapaleniu. Poznaj przyczyny oraz objawy zapalenia trzustki. Zapalenie trzustki- Objawy jakich nie powinno się ignorować!

Przyczyny

Wyróżniamy dwa rodzaje stanu zapalnego trzustki: ostre zapalenie trzustki i przewlekłe zapalenie trzustki. Od rodzaju schorzenia zależy proces jego leczenia:

Ostre zapalenie trzustki (OZT) – jest stanem nagłym, który rozwija się, gdy w wyniku działania enzymów dochodzi do samotrawienia trzustki i sąsiadujących z nią narządów oraz szybkiego rozwoju zapalenia. Może przebiegać łagodnie, powodując jedynie uczucie łagodnego dyskomfortu, lub agresywnie. W takich wypadkach doprowadza on do stanu zagrażającego życiu pacjenta (martwicze zapalenie trzustki). Przyczyn ostrego zapalenia trzustki jest bardzo wiele. Od nadużywania alkoholu, złej diety w postaci zbyt tłustego jedzenia i nadmiernie obfitych posiłków, przez kamienie żółciowe, niedrożność przewodu żółciowego, zakażenia wirusowe (na przykład po śwince), przyjmowanie niektórych leków, po duże uszkodzenia jamy brzusznej, (na przykład wskutek urazu). Ostre zapalenie trzustki może pojawić się również po zarażeniu pasożytami( na przykład glistą ludzką), bulimii, a także może mieć związek z uwarunkowaniami genetycznymi wpływającymi na nieodpowiedni rozwój trzustki.

Przewlekłe zapalenie trzustki (PZT)– to długotrwały proces zapalny prowadzący do nieodwracalnego zniszczenia tego narządu. Najczęściej występuje po ostrym zapaleniu trzustki i jego najczęstszą przyczyną jest nadużywanie alkoholu. Warto pamiętać, że uszkodzenie trzustki przez alkohol może nie dawać widocznych objawów przez wiele lat i ujawnić się nagle właśnie w postaci przewlekłego zapalenia trzustki.

Objawy

Objawami ostrego zapalenia trzustki jest przede wszystkim nagły, bardzo silny, narastający ból w nadbrzuszu który promieniuje do pleców, nudności, wymioty, biegunki na przemian z zaparciami i wzdęcie brzucha jakiemu towarzyszy ogromny ból. Często występuje gorączka, dreszcze, przyśpieszenie tętna. A w ciężkiej postaci może dojść do zaburzeń świadomości, obniżenia ciśnienia. Nie kiedy u chorego pojawia się czerwonosine zabarwienie skóry twarzy. Przewlekłe zapalenie trzustki ma podobne objawy jak w przypadku ostrego zapalenie. Jednakże jego charakter jest stały, a nie jak w przypadku OZT epizodyczny. Bardzo charakterystycznymi objawami dla tego rodzaju zapalenia jest nagły spadek wagi chorego, pożółknięcie gałek ocznych i skóry. Bardzo częstym skutkiem PZT jest zachorowanie na cukrzycę.