Domowe sposoby na zapalenie pęcherza moczowego

Ból i pieczenie podczas oddawania moczu, bardzo częste parcie na mocz, oddawanie moczu w niewielkich ilościach czy ból w podbrzuszu to typowe objawy zapalenia pęcherza moczowego. Ze względów anatomicznych zapalenie pęcherza można nazwać typowo kobiecą dolegliwością. Nie jest to groźne schorzenie, jednak nie warto go bagatelizować i rozpocząć leczenie od razu po zauważeniu pierwszych objawów. Nie leczone zapalenie pęcherza może przerodzić się w groźniejsze dla zdrowia odmiedniczkowe zapalenie nerek. Wywoływane ono jest przez bakterie z pęcherza, które dostały się do nerek przez moczowody. Leczenie zapalenia pęcherza moczowego warto rozpocząć od zastosowania naturalnych, domowych sposobów, w sytuacji kiedy objawy nie ustępują należy zgłosić się do lekarza. Poznaj domowe sposoby na zapalenie pęcherza moczowego.

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza moczowego

Żurawina

Żurawina to chyba najpopularniejszy naturalny lek w przypadku pojawienia się objawów towarzyszących zapaleniu pęcherza moczowego. Zawiera ona kwasy organiczne, które pomagają stworzyć środowisko niskiego pH oraz hamują rozwój bakterii. Ponadto działa moczopędnie oraz zawiera duże ilości witaminy C, która skutecznie hamuje rozwój bakterii w układzie moczowym. Żurawinę można stosować w postaci surowej, suszonej oraz pić sok. Żurawina jest również wykorzystywana do produkcji leków i suplementów diety stosowanych podczas leczenia infekcji pęcherza moczowego.

Rumiankowa nasiadówka

Temperatura wody powinna wynosić około 40 stopni Celsjusza, a sama kąpiel może trwać ok. 20-30minut. Woda musi sięgać do połowy podudzi. Do wody dodaj przygotowany wcześniej napar z rumianku. Rumianek ma właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Możesz również wykorzystać napar z szałwii, która ma podobne właściwości do rumianku.

Pij duże ilości wody

Naturalnym sposobem na zapalenie pęcherza moczowego jest wypijanie co najmniej 2 litrów płynów dziennie. To pomaga w oczyszczaniu dróg moczowych z bakterii. Najlepiej wybierz wodę mineralną oraz lekkie napary ziołowe lub z zielonej herbaty,

Napary ziołowe

Bardzo skutecznym sposobem jest picie herbat ziołowych z roślin o właściwościach przeciwzapalnych oraz moczopędnych. Takich jak rumianek, szałwia, majeranek, liści brzozy i pietruszki.

Termofor

Objawy związane z zapaleniem pęcherza dobrze łagodzi ciepło. Wyższa temperatura poprawia ukrwienie błon śluzowych w układzie moczowym. Dlatego położenie termoforu w okolicach podbrzusza czy też ciepłe kąpiele przynoszą choremu ulgę.

Olej kokosowy i lniany

Kiedy zauważysz u siebie najczęstsze objawy towarzyszące zapaleniu pęcherza takie jak pieczenie i ból podczas oddawania moczu to zadbaj, aby twoja dieta była bogata w olej kokosowy i olej lniany. Olej kokosowy dzięki wysokiej zawartości kwasu laury nowego działa antybakteryjnie, natomiast olej lniany działa ochronnie i w sposób osłonowy na nasz układ moczowy, co blokuje szkodliwym drobnoustrojom przywiązanie się do ściany pęcherza.