Zakładasz nogę na nogę? Sprawdź jak sobie szkodzisz!

Lubisz siedzieć z założoną nogę na nogę jak znana prezenterka telewizyjna Pani Elżbieta Jaworowicz? Wiele z nas robi to bezmyślnie, z przyzwyczajenia, bądź z wygody. Pozycja skrzyżowanych nóg jest bardzo niezdrowa i może mieć spore konsekwencje.

Mimo, iż taka pozycja jest bardzo atrakcyjna, nogi wyglądają w niej na dłuższe i zgrabniejsze, to dłuższe przesiadywanie z nogą na nogę wpływa negatywnie.

Szkodliwe efekty siedzenia z nogą na nogę

Utrzymywanie tej samej pozycji przez więcej niż kilkanaście minut powoduje, że może dojść do porażenia bądź paraliżu nerwu strzałkowego.
Badania wskazują, że przy długotrwałym siedzeniu wzrasta ciśnienie krwi. Kiedy zakładamy nogę na nogę krew cofa się do klatki piersiowej przez co krew w większej ilości jest wypompowywana z serca, co powoduje podwyższone ciśnienie.

Pozycja ta prowadzi do niesymetrycznego ułożenia miednicy. Długi czas w tej pozycji, powoduje, że wewnętrzny mięsień uda się skraca a zewnętrzny wydłuża, co znacznie nadwyręża stawy.

Siedzenie z nogą na nogę zwiększa również prawdopodobieństwo powstawania „pajączków” poprzez częste uciskanie żył. W trakcie krzyżowania nóg wrasta ciśnienie żył,przez co naczynia słabną co powoduje obrzmienie żył.

Ta pozycja powyżej 3 godziny dziennie powoduje, że garbimy się oraz powoduje bóle krzyża, karku oraz bioder.

Jeśli lubisz tak przesiadywać to postaraj się nie spędzać w pozycji nogi na nogę więcej niż przez godzinę dziennie oraz rozprostowuj nogi co kilka kilkanaście minut, by nie zwiększać ciśnienia krwi. Jeśli będziesz tak robić, to ciśnienie po zmianie pozycji wróci do normy.