Zajady- Przyczyny oraz domowe sposoby leczenia

Zajady to potoczna nazwa stanu zapalnego kącików ust. To bardzo powszechna dolegliwość jaka bardzo często mylona jest z opryszczką wargową. Dowiedź się jakie są przyczyny oraz domowe sposoby leczenia zajadów. Zajady- Przyczyny oraz domowe sposoby leczenia.

Zajady- Przyczyny

Miejscem, w którym zazwyczaj pojawiają się zajady są kąciki ust – Najpierw w kącikach ust pojawia się przesuszenie, później sącząca się rana, nadżerka, aż w końcu pękający strup. Zajady są wywoływane przede wszystkim przez grzyby, drożdże lub bakterie. Ciepłe i wilgotne kąciki ust to dla nich idealne warunki do rozwoju. Pojawieniu się zajadów sprzyja między innymi:

  • niedobór witamin z grupy B (głównie witaminy B2),
  • spadek odporności,
  • antybiotykoterapia,
  • otyłość,
  • drażnienie śluzówek wokół jamy ustnej (m.in. przez aparat ortodontyczny),
  • choroby takie jak cukrzyca, AIDS, choroby tarczycy, alergie, anoreksja i bulimia,

Różnice między zajadami, a opryszczką

Zajady bardzo często są mylone z opryszczką. W rzeczywistości są to jednak dwie zupełnie różne dolegliwości. Podczas gdy zajady powstają na tle bakteryjnym lub grzybiczym, opryszczka jest efektem zakażenia wirusem Herpes labialis. Występuje też w innej formie – pod postacią pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym, zlokalizowanych nie w kącikach ust, a na granicy skóry i błon śluzowych w okolicach warg. Zmiany chorobowe często poprzedza lekkie pieczenie i uczucie napięcia skóry. 

Domowe sposoby na zajady

Czosnek

Czosnek znany jest ze swoich właściwości antybakteryjnych oraz przeciwgrzybiczych. Jak stosować czosnek na zajady? Wystarczy, że wetrzesz sok z czosnku w zmianę zapalną w kąciku ust, kilka takich zabiegów powinno wystarczyć, żeby zajady zniknęły.

Miód

Miód ma właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu przyśpieszy leczenie zajadów. Najlepszym sposobem stosowania miodu jest wtarcie łyżeczki miodu w kąciki ust. Następnie po około godzinie zmyj miód za pomocą ciepłej wody.

Witaminy

Zajady występują u osób, które mają niedobór witamin z grupy B szczególnie ryboflawinę oraz witaminę C. Produkty bogate w kwas askorbinowy (witaminę C) to między innymi: owoce róży, papryka, natka pietruszki, czarna porzeczka, brukselka, pomarańcza, koperek. Natomiast cenny źródłem witaminy B2 jest: wątróbka wołowa, wieprzowa oraz drobiowa, makrela, sery dojrzewające, płatki owsiane i kasza gryczana, szpinak.

Rozkruszona tabletka witaminy B2

Możesz posmarować kąciki ust kremem zrobionym z tabletki witaminy B2 i odrobiny tłustego kremu. Tak przygotowany specyfik należy aplikować na skórę na noc.

Drożdże

Drożdże to bogate źródło witamin z grupy B, ich stosowanie jest banalnie proste. wymieszaj 1/4 kostki drożdży z odrobiną wody i mieszaj do uzyskania konsystencji papki. Nałóż na kąciki ust, a po 30 minutach zmyj ciepłą wodą, drożdże stosuj 2-3 razy dziennie.

Pasta do zębów

To bardzo znana metoda, wystarczy, że odrobinę pasty wetrzesz w skórę w kąciku usta.  W ten sposób przyśpieszysz gojenie się rany.

Olejek lawendowy lub z drzewa herbacianego

Oba olejki są znane ze swoich antybakteryjnych, przeciwgrzybiczych czy przeciwzapalnych właściwości.

Aloes

Stosowanie aloesu przyśpieszy regenerację skóry w kącikach ust. Możesz stosować miąższ z liści aloesu lub dostępny w aptekach żel aloesowy.

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek to bogate źródło witamin E jaka jest bezcenna dla twojej skóry. Stosowanie oliwy z oliwek zmniejszy stan zapalny oraz przyśpieszy regenerację skóry.