Wysoki cholesterol- tych objawów nigdy nie lekceważ!

Problem z podwyższonym poziomem cholesterolu ma ponad 20 mln Polaków, z czego większość nawet o tym nie wie. Ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu niestety nie ma żartów, jest on głównym czynnikiem ryzyka rozwoju chorób układu krążenia. A te z kolei są przyczyną aż 43% zgonów w Polsce. Dowiedź się jakie objawy świadczą o podwyższonym poziomie cholesterolu we krwi. Wysoki cholesterol- tych objawów nigdy nie lekceważ!

Czym jest cholesterol?

Cholesterol to lipid wytwarzany w wątrobie, a częściowo dostarczany wraz z jedzeniem. Jest on niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Między innymi bierze udział w produkcji hormonów np. płciowych, antystresowych, buduje błony komórkowe, wchodzi w skład osłonek mielinowych, które chronią włókna nerwowe przed uszkodzeniem, niezbędny jest podczas procesu przyswajania i wytwarzania witaminy D, stanowi składnik żółci, ułatwia proces trawienia tłuszczów. Sytuacja wygląda zdecydowanie gorzej kiedy mamy do czynienia ze zwiększonym stężeniem cholesterolu całkowitego, a w szczególności cholesterolu frakcji LDL (tzw. „złego cholesterolu”) oraz ze zmniejszonym stężeniem cholesterolu frakcji HDL (tzw. „dobrego cholesterolu”). Jego nieodpowiedni poziom może okazać się bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia chorego. Między innymi przyczynia się do powstawania miażdżycy co może prowadzić do choroby wieńcowej lub udaru mózgu.

Cholesterol- jakie są normy?

Rozróżnia się cholesterol dobry i zły. Cholesterol dobry, czyli HDL oraz zły, czyli LDL.

Cholesterol całkowity u zdrowego człowieka nie powinien przekraczać 200 mg/dl. Zaleca się, aby stężenie dobrego cholesterolu (HDL) było większe od 40 mg/dl (u kobiet powyżej 46 mg/dl), natomiast frakcji LDL nie może przekraczać 115 mg/dl. Poziom trójglicerydów nie powinien być większy od 150 mg/dl.

Wysoki cholesterol- objawy

Objawy wysokiego cholesterolu bardzo często pojawiają się dopiero, gdy cholesterolu jest zdecydowanie za dużo. Zły cholesterol (LDL) odkłada się w ścianach tętnic tworząc tzw. blaszkę miażdżycową. Powoduje to zwężanie i usztywnianie naczyń. Najbardziej charakterystycznymi objawami bezsprzecznie świadczącymi o poważnych problemach z odpowiednim poziomem cholesterolu to:

Kępki żółte, tzw. żółtaki

 To żółtawe grudki na skórze, które najczęściej pojawiają się na powiekach, w kącikach oczu, w zgięciach łokci, nadgarstków, kolan. Mogą również przybierać postać guzów na ścięgnach nadgarstków lub ścięgnie Achillesa.

Wygląd stóp

Kiedy poziom cholesterolu we krwi jest zbyt wysoki to skóra na stopach najczęściej staje się błyszcząca i naciągnięta. Istotny również jest kolor stóp, ze względu na gorsze ukrwienie stopy stają się bardzo blade.

Nocne skurcze nóg

To bardzo częsty objaw, który pojawia się u osób chorych na miażdżycę. Oprócz skurczy bardzo często chory może odczuwać ból, drętwienie i mrowienie w nogach. Jest to spowodowane nieprawidłowym przepływem krwi wywołanym przez zapchane tętnice. 

Lodowate dłonie i stopy

To następny bardzo charakterystyczny objaw wysokiego cholesterolu we krwi i związanego z nim zwężenia światła naczyń krwionośnych, co utrudnia krążenie krwi.

Odczuwalny dyskomfort w nogach

Objawem wysokiego poziomu cholesterolu może być również uczucie zmęczenia, ciężkości nóg, niekiedy może pojawić się również ból.

Problem z gojeniem się ran

Trudno gojące się rany przede wszystkim pojawiają się na stopach i nogach i są związane z chorobą tętnic obwodowych, do jakiej dochodzi na skutek problemu ze zbyt wysokiego poziomu cholesterolu.