Wyjątkowe właściwości pokrzywy. Sprawdź jakie dolegliwości wyeliminuje!

Pokrzywa to roślina, która tak naprawdę jest chwastem, jednak wyjątkowe właściwości pokrzywy są bardzo szerokie. Pokrzywa ma zastosowanie w medycynie ale również w kuchni i kosmetyce. W dawnych latach z pokrzywy gotowano zupę, stosowano jako odżywki do włosów, dawano jako posiłek dla zwierząt domowych, pokrzywa służyła również jako naturalny antybiotyk.

Pokrzywa najczęściej stosowana jest w formie naparu, który stosowany długoterminowo pomaga w zwiększeniu odporności, walce ze stresem, usuwa nadmiar wody z organizmu. Jakie są inne wyjątkowe właściwości pokrzywy?

Wyjątkowe właściwości pokrzywy

Leczenie przerostu prostaty

Pokrzywa jest polecana w leczeniu pierwszego i drugiego stopnia przerostu prostaty. Działa kojąco w zaburzeniach oddawania moczu, dzięki swoim właściwościom moczopędnym. Dodatkowo łagodzi objawy dzięki zawartym w korzeniu pokrzywy lektynom i polisacharydom.

Lepsze trawienie

Herbata z pokrzywy podana w formie gorącego napoju poprawia przemianę materii oraz wpływa korzystnie na pracę żołądka, wątroby, trzustki. Również ma zastosowanie w trakcie biegunek.

Zapobieganie anemii

Herbata z pokrzywy wpływa na zwiększenie produkcji czerwonych krwinek. Dlatego pokrzywę stosuje się w leczeniu anemii oraz w okresach osłabienia organizmu.

Wyjątkowe właściwości pokrzywy – zmniejszanie objawów alergii

W pokrzywie znajdziemy pochodne tyrozyny, które mają działanie przeciwhistaminowe. Napar z pokrzywy może zmniejszać objawy alergii.

Lepszy stan skóry

Okłady z liści pokrzyw mają zastosowanie w leczeniu trądziku, czyraków oraz ropni. Pokrzywa ma właściwości silnie bakteriobójcze, dlatego można ją stosować w stanach zapalnych jamy ustnej oraz dróg moczowych.

Idealna kondycja włosów

Płukanka z pokrzywy wspomaga leczenie łupieżu oraz łojotoku. Poprawia krążenie krwi co powoduje, że hamuje wypadanie włosów.

Zmniejszenie opuchlizny

Napar z pokrzywy pomaga w usunięciu wody z organizmu, co przekłada się na zmniejszenie opuchlizny ciała.

Ulga w bólu

Bóle kręgosłupa bądź innych narządów ruchu powstają w związku ze wzrostem kwasu moczowego w organizmie. Herbata z pokrzywy pozwala na szybsze wydalenie kwasu moczowego, dlatego powoduje zmniejszenie bólu.

Dodatkowe wyjątkowe właściwości pokrzywy

  • obniżenie ciśnienia krwi,
  • obniżenie poziomu cholesterolu,
  • leczenie ran,
  • łagodzenie stanów zapalnych dróg moczowych,
  • wspomaganie leczenia kamieni nerkowych.