Twoje warzywa czy owoce szybko się psują? Sprawdź sposoby na dłuższą świeżość najpopularniejszych produktów!

Zastanawiałeś się dlaczego twój chleb tak szybko robi się czerstwy? Banany czarnieją? Czy jabłka gniją? Odpowiedź jest bardzo prosta większość nas źle przechowuje swoje jedzenie. Koniecznie przeczytaj ten artykuł i poznaj kilka trików, które wydłużą datę do spożycia twoich ulubionych produktów spożywczych. Wydłużenie daty do spożycia wcale nie jest trudne.

Wydłużenie daty do spożycia – najważniejsze zasady

Jabłka

Przede wszystkim jabłka powinny być trzymane w temperaturze około 5-10 stopni Celsjusza. Zimą nie trzymaj jabłek na mrozie, bo przyśpieszysz ich gnicie. Najlepszym miejsce do trzymania jabłek będzie piwnica, jeżeli zaś nie masz takiej możliwości i jesteś zmuszony do trzymania jabłek w kuchni pamiętaj o częstym przebieraniu owoców i wyrzucaniu tych co zaczęły gnić. Z jabłkami jak z innymi owocami zasada jest taka sama od jednego zepsutego jabłka psuje się cała reszta.

Grzyby

Grzyby możesz trzymać w lodówce, ale pod warunkiem, że włożysz je do papierowej torebki. Nigdy nie trzymaj grzybów w foliowych reklamówkach, ponieważ szybko zaczną pleśnieć. Grzyby w lodówce możesz trzymać maksymalnie 3-4 dni jeżeli wiesz, że nie zdążysz ich zużyć w tym czasie zamroź je w papierowej torebce.

Chleb

Żeby chleb był świeży dłużej niż jeden dzień musisz go trzymać w ciemnym, suchym miejscu. Najlepiej jeżeli go będziesz przechowywał w papierowej torebce, a nie w foliowym worku. Jeżeli wiesz, że nie wykorzystasz całego bochenka chleba, zawsze część możesz zamrozić. Odmrożony chleb będzie miał taką samą świeżość jak w chwili zamrożenia. Nie przechowuj chleba w lodówce, ponieważ może powstać na nim pleśń.

Banany- wydłużenie daty do spożycia

Jeżeli chcesz, żeby banany były jak najdłużej świeże możesz od razu po zakupie włożyć je do lodówki. Niska temperatura w lodówce delikatnie wydłuży ich datę do spożycia. Możesz również każdy banan oddzielnie owinąć dokładnie folią spożywczą to też delikatnie wydłuży ich datę do spożycia. Podczas wybierania bananów pamiętaj o tym, żeby wybierać jak najbardziej zielone, omijaj te miękkie i robiące się już czarne.

Ser

Ser powinieneś przechowywać w lodówce w papierowym opakowaniu. Powinien mieć dostęp do powietrza w przypadku owinięcia w folię spożywczą może szybko powstać na nim pleśń.

Czosnek

Czosnek należy przechowywać w temperaturze pokojowej w pojemniku bez pokrywki. W przechowywaniu czosnku ważne jest, żeby nie był wyłuskany, należy przechowywać całe ząbki razem z łupinami.

Cebula

Cebuli nie należy przechowywać w lodówce, nie lubi wilgoci i niskiej temperatury. Cebulę najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowej w ciemnym miejscu. Cebuli nie należy również przechowywać w szczelnych pojemnikach, powinna mieć stały dostęp powietrza.

Ziemniaki- wydłużenie daty do spożycia

Ziemniaki lubią suche, chłodne i ciemne miejsce. Najlepiej w temperaturze około 5-10 stopni Celsjusza. Nigdy nie trzymaj surowych ziemniaków w lodówce, ponieważ zaczną się robić gumowe i niesmaczne.

W temperaturze pokojowej mogą szybko zacząć puszczać pędy i robić się gumowate. Dlatego lepszy od kuchni na pewno będzie piwnica albo wiatrołap.

Ogórki

Żeby przedłużyć świeżość ogórków powinieneś przechowywać je owinięte w folii spożywczej. Raczej nie lubią zimna więc przechowywanie w lodówce odpada, lepszym miejsce będzie szafka kuchenna.

Pomidor

Pomidor dla przedłużenia daty do spożycia powinien być trzymany w lodówce, ważne jest żeby nie znajdował się w foliowym worku. Musi mieć dostęp powietrza inaczej zacznie się psuć.

Marchew- wydłużenie daty do spożycia

Marchew lubi zimne ( ale nie mroźne), suche miejsca. Jeżeli mieszkasz w bloku i nie masz piwnicy, marchew włóż do papierowej torby i połóż do szafki. Nigdy nie zostawiaj marchewki w foliowym worku bo zacznie robić się czarna.

Domowe sposoby na pozbycie się myszy