Wrzody żołądka i dwunastnicy- przyczyny, objawy i sposoby leczenia
Wrzody żołądka i dwunastnicy uznane są za najczęstszą chorobę układu pokarmowego. Szacuje się, że może się z nimi zmagać nawet 5-10% populacji na świecie. Jedną z najczęstszych ich przyczyn jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Dowiedź się jakie objawy mogą świadczyć o chorobie wrzodowej żołądka. Wrzody żołądka i dwunastnicy- przyczyny, objawy i sposoby leczenia.
Czym są wrzody żołądka i dwunastnicy?
Wrzody żołądka i dwunastnicy inaczej określane są jako choroba wrzodowa. Są to ubytki w błonie śluzowej żołądka albo dwunastnicy w kształcie krateru, z którymi współistnieją nacieki zapalne oraz martwica. Mogą mieć od kilku milimetrów do kilku centymetrów i pojawiają się cykliczne. Wrzody najczęściej powstają w opuszce dwunastnicy i żołądku, rzadziej w dolnej części przełyku i pętli dwunastnicy.
Przyczyn choroby wrzodowej jest bardzo wiele. Jeszcze do niedawna wrzody żołądka nazywano chorobą dyrektorską. Sądzono bowiem, że powstają w wyniku stresującego życia i nieregularnego spożywania posiłków. Dziś natomiast wiadomo, że cierpią na nią także ludzie prowadzący spokojne życie i zdrowo się odżywiających.
Do głównych przyczyn jej powstania zalicza się:
- zakażenie bakterią Helicobacter pylori( według statystyk jest to przyczyna 70% przypadków) ,
- nadmiar kwasu solnego,
- przyjmowanie niektórych leków, np. NLPZ
- spożywanie produktów drażniących żołądek (np. ocet, mocny alkohol, pieprz czarny, ostra papryka, kawa, napoje gazowane),
- palenie papierosów,
- czynniki genetyczne( według statystyk większą skłonność do wrzodów żołądka mają osoby z grupą krwi 0)
- narażenie na przewlekły stres i napięcie nerwowe.
Wrzody żołądka- objawy
Najbardziej charakterystycznym objawem wrzodów żołądka i dwunastnicy jest ból w nadbrzuszu, który pojawia się do 3 godzin po spożytym posiłku. Ból ustępuje po przyjęciu leków zobojętniających kwas solny. Innym charakterystycznym objawem są tzw bóle głodowe, które pojawiają najczęściej w nocy lub z samego rana. Zazwyczaj dolegliwości bólowe ustępują, gdy pacjent zje niewielki posiłek. Choroba wrzodowa może również się objawiać poprzez uczucie pełności czy rozpierania po posiłkach. Warto również zaznaczyć, że nie u wszystkich chorych pojawiają się dolegliwości bólowe. U blisko połowy osób choroba wrzodowa przebiega bezobjawowo.
Jak leczyć wrzody żołądka?
U osób, u których wrzody żołądka spowodowane są zakażeniem bakterią Helicobacter pylori stosuje się antybiotykoterapię. W przypadku wystąpienia powikłań choroby wrzodowej lub częstych nawrotów krwawień z wrzodu wdraża się leczenie operacyjne, podczas którego lekarz chirurgicznie usuwa wrzód wraz z fragmentem żołądka.
Leczenie wrzodów żołądka przede wszystkim polega na stosowaniu odpowiedniej diety i całkowite zrezygnowanie z używek. We wrzodach żołądka niewskazane są potrawy smażone, kiszone, marynowane, wzdymające, tłuste oraz przyprawione. Zaleca się również unikanie spożywania alkoholu, mocnej herbaty, kawy, kakao, słodyczy, napoi gazowanych, barwionych i aromatyzowanych, białego cukru, sera żółtego, wędzonego, topionego, pleśniowego. Niewskazane jest spożywanie roślin strączkowych, orzechów oraz grzybów. Warto wprowadzić do menu chude gatunki mięs i ryb, jogurty, kefiry, drobne kasze, olej rzepakowy, oliwę z oliwek, gotowane ziemniaki, marchew, buraki, kalafior, szpinak. Jeśli chodzi o owoce, chory może jeść obrane ze skórki jabłka, brzoskwinie, morele, truskawki (zakazane są wszystkie suszone i surowe owoce). Ile trwa leczenie wrzodów żołądka? Zależne jest to przede wszystkim od przyczyny, ale najczęściej trwa 1-2 miesięcy.
- Wiosenna sałatka z serem camembert i kurczakiem
- Palce pałeczkowate- ten objaw zwiastuje raka płuc, pojawia się u 30% chorych
- Nietypowe objawy alergii- Jeśli nie zauważysz, to lepiej ich nie lekceważ
- 6 Produktów wyniszczających jelita- Na pewno masz je w swoim domu
- 12 najbardziej toksycznych warzyw i owoców. Większość z nich masz w swojej spiżarce!