Wrastający paznokieć- jak przycinać paznokcie żeby nie wrastały?

Każdy kto kiedykolwiek zmagał się z wrastającym paznokciem to doskonale wie jak bardzo bolesna jest to dolegliwość. Jej główną przyczyną jest niewłaściwa technika ich skracania – obcinanie zbyt krótko, pozostawianie postrzępionych lub ostrych krawędzi czy zbyt głębokie wycinanie brzegów. Jak więc obcinać paznokcie aby nie wrastały? Jak zapobiegać wrastaniu paznokci? Dowiesz się wszystkiego w dalszej części artykułu. Wrastający paznokieć- jak przycinać paznokcie żeby nie wrastały?

Czym jest wrastający paznokieć?

O wrastającym paznokciu mówi się, kiedy boczna część płytki paznokcia wrasta we wał. Na samym początku wrastający paznokieć powoduje jedynie mały dyskomfort, ale z biegiem czasu dolegliwości są coraz większe, pojawia się bardzo silny ból, uczucie pulsowania w palcu, zaczerwienienie, wysięk ropny oraz tzw. ziarnina (potocznie zwana “dzikim mięsem”). Problem wrastających paznokci może pojawić się zarówno na palcach rąk, jak i stóp, ale zdecydowanie najczęściej problem ten dotyczy dużych palców u stóp. Paznokieć palucha jest bowiem najtwardszy ze wszystkich i najmocniej wbija się w naskórek.


Przyczyny wrastającego paznokcia

Przyczyn wzrastania paznokci jest bardzo wiele. Najczęstszą są błędy popełniane podczas pielęgnacji paznokci, czyli przycinania ich zbyt krótko, obcinania “na okrągło”, wycinania boków lub skaleczenia podczas usuwania skórek. Ale to nie wszystkie przyczyny, paznokcie mogą wrastać również w wyniku:

 • skaleczenia wału paznokciowego (np. przy wycinaniu tzw. skórek),
 • usuwania brudu zgromadzonego pod paznokciami za pomocą czubka nożyczek,
 • noszenia butów na wysokim obcasie, z wąskimi czubkami, zbyt ciasnych lub zbyt luźnych,
 • przypadkowego uderzenia, przytrzaśnięcia i innego uszkodzenia paznokcia,
 • wykonywania ćwiczeń fizycznych wywołujących dodatkowy nacisk na stopę,
 • nawracającej grzybicy stóp,
 • nadwagi,
 • z przyczyn genetycznych, wrodzonej predyspozycji do wrastania paznokci (wówczas paznokieć samoistnie rośnie w dół).

Jak prawidłowo obcinać paznokcie u nóg, aby nie wrastały

Problemu wrastających, bolących paznokci można uniknąć wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach podczas pielęgnacji paznokci. Przede wszystkim musisz posiadać odpowiednie akcesoria – nożyczki, średnioziarnisty lub szklany pilnik oraz preparat zmiękczający do skórek. Jak więc powinno się obcinać paznokcie u nóg, aby nie wrastały?

 • Po pierwsze zacznij od wymoczenia stóp. Możesz to zrobić podczas kąpieli lub wymoczyć stopy w misce z ciepłą wodą .Dodaj do niej relaksującą sól lub zwykłe mydło. Odczekaj kilka – kilkanaście minut i przystąp do dalszych kroków pielęgnacji.
 • Po dokładnym osuszeniu stóp oceń, jak długie są twoje paznokcie. Ważne aby nie skrócić ich zbyt mocno i nie obciąć ” na okrągło”. Kształt paznokcia powinien mieć naturalną, kwadratową formę.
 • Na zakończenie spiłuj delikatnie płytkę pilnikiem.
 • Jeśli skórki wymagają usunięcia, nie staraj się ich pozbywać na siłę – zwłaszcza po bokach! W drogeriach znajdziesz preparaty zmiękczające ich strukturę.