Wrastające włoski- jak się ich pozbyć?

Wrastające włoski to bardzo dokuczliwy problem który dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn. Częste golenie maszynką, depilacja gorącym woskiem lub depilatorem może prowadzić do powstawania wrastających włosków. Wrastające włoski nie tylko wyglądają bardzo nieestetycznie, ale również mogą powodować podrażnienie skóry, zaczerwienienia, stan zapalny, swędzenie, a niekiedy nawet ból. Wrośnięte włoski najczęściej pojawiają się na twarzy, szyi, udach, łydkach, w miejscach intymnych, w strefie bikini oraz pod pachami. Dowiedź się dlaczego ten problem się pojawia i jak się go pozbyć? Wrastające włoski- jak się ich pozbyć?

Wrastające włoski- dlaczego włoski wrastają?

Regularna depilacja za pomocą gorącego wosku, depilatora czy częste golenie maszynką może doprowadzić do powstawania wrastających włosków. Włos kiedy zaczyna odrastać jest delikatny, cienki i miękki. Przez to niekiedy nie może się przebić przez grubą warstwę skóry. Dlatego skręca się pod skórą tworząc czarne kółeczko. Z czasem w końcu uda mu się przebić przez warstwę skóry, ale zanim to nastąpi, może wywołać zapalenie mieszka włosowego. Zapalenie mieszka włosowego objawia się w poprzez powstanie zaczerwienionych krostek, najczęściej wypełnionych ropą, które charakteryzują się bolesnością i świądem. Skóra w tym miejscu jest opuchnięta i podrażniona, a to niekiedy może doprowadzić do rozwinięcia się poważniejszego stanu zapalnego, jak i również blizn.

Sposoby na usunięcie wrośniętych włosków

Peeling

Bardzo skutecznym sposobem na wrastające włoski jest wykonanie różnego rodzaju peelingu. Peelingi cukrowe, solne, z sody, kawy, czy zmielonych pestek moreli. Możesz kupić gotowy peeling, lub przygotować go samodzielnie w domu, to bardzo proste. Zabieg powinien być wykonywany minimum raz na dwa tygodnie, a najczęściej co 3-4 dni. W ten sposób usuniesz martwy naskórek, dzięki czemu warstwa, przez którą musi przebić się włos, będzie o wiele cieńsza.

Golenie z włosem

Golenie pod włos może sprzyjać wrastaniu włosków. Jeżeli będziesz goliła swoje nogi z włosem czy z góry na dół to możesz zapobiec temu problemowi. Taki sposób golenia może wydać się trochę dziwny, a dla niektórych nawet trudny do wykonania, ale po kilku takich zabiegach na pewno się przyzwyczaicie.

Sposoby na usunięcie wrastających włosków

Nawilżanie skóry

Codzienne nawilżanie skóry pomoże zapobiegać problemowi z wrastającymi włoskami. W sytuacji kiedy twoja skóra będzie dobrze, odrastającym włosom łatwiej będzie się przez nią przebić. Ponadto nawilżenie złagodzi też podrażnienia spowodowane tym problemem. Skórę na całym ciele możesz nawilżyć poprzez smarowanie jej różnymi olejami. Najlepszymi są: kokosowy, migdałowy, z pestek winogron, rycynowy, z awokado, a także oliwa z oliwek. 

Aspiryna

Aspiryna bardzo skutecznie zmniejsza zaczerwienienie, opuchliznę i stan zapalny skóry, które przeważnie towarzyszą wrastającym włoskom. Obecny w aspirynie kwas salicylowy usuwa martwe komórki naskórka, dzięki czemu włoski mogą przebić się ponad powierzchnię skóry.

Sól

Aby zmiękczyć skórę i ułatwić włosom przebijanie się przez skórę, można zastosować również zwykłą sól kuchenną. Rozpuść łyżkę soli w szklance letniej wody i przy pomocy wacika kosmetycznego nacieraj skórę 2-3 razy dziennie.

Depilacja laserowa

Kiedy żadna powyższa metoda nie pomaga, to warto zdecydować się na usuwanie włosów na ciele za pomocą depilacji laserowej. Ten zabieg nie tylko usuwa włosy, ale i leczy skórę. A co ważne, gdy zdecydujemy się na depilację laserową, a już mamy wrośnięte włoski, wcale nie musimy czekać, aż wydostaną się na zewnątrz, ani im w tym w żaden sposób pomagać. Ten zabieg zlikwiduje nawet wrośnięte włoski, ponieważ promieniowanie wydzielane przez laser pochłaniane jest przez melaninę (barwnik) mieszków włosowych i skóry. Cebulka włosa zostaje zniszczona i już się nie odnawia. Należy jednak pamiętać, że koszt takiego zabiegu nie jest mały i jego koszt waha się między 200-500 zł w zależności od partii ciała.