Używałaś kalkulator BMI? Ten wskaźnik może się bardzo mylić!

Jeśli dbasz o swoje zdrowie i swoją dietę to kalkulator BMI na pewno nie jest ci obcy. Do wyliczenia wskaźnika BMI potrzebne są tylko dwie dane. Część ludzi uważa, że jeśli mieści się w odpowiednich widełkach ich stan zdrowia jest zły bądź dobry. Nic bardziej mylnego, zdarzają się sytuacje, gdy wskaźnik wprowadza w błąd, bądź może błędnie doprowadzić do sytuacji, że osoba myśli, że z jej zdrowiem jest wszystko dobrze a nic bardziej mylnego.

Czym jest wskaźnik BMI?

BMI to skrót od Body Mass Index. Wskaźnik BMI to wzór matematyczny, którego wynik pozwala na określenie zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie. Kalkulator BMI polega na porównaniu masy ciała (wykazanej w kg) w stosunku do wzrostu (podanego w metrach).

Kalkulator BMI – jak wyliczyć idealną wagę ciała?

Aby obliczyć swój wskaźnik BMI nie potrzebne są żadne badania, skomplikowane wyliczenia. Wystarczy tylko, że znamy wagę, wzrost oraz płeć. U kobiet ilość tkanki tłuszczowej jest wyższa, niż ilość tkanki tłuszczowej u mężczyzn.
Ważne jest również, by nie zwracać uwagi tylko na wagę, ale również na ilość tkanki tłuszczowej. Bardzo niebezpieczna jest otyłość brzuszna, bo może powodować zatłuszczenie narządów wewnętrznych.

BMI = masa ciała / wzrost 2

Klasyfikacja BMI dla dorosłych:

poniżej 18,5 – niedowaga

między 18,5 do 24,99 – waga w normie

pomiędzy 25,00 a 29,99 – nadwaga

między 30,00 a 34,99 – otyłość

powyżej 35,00 – otyłość olbrzymia

Wskaźnik BMI – dlaczego może być mylący?

Wskaźnik BMI opracowały osoby, które zajmowały się statystyką a nie badaniem otyłości przez co może on nie być odpowiedni dla wszystkich osób. Nie bierze pod uwagę masy mięśni, kości, dlatego osoba z dużą ilością mięśni mogą plasować się jako osoby posiadające nadwagę.

Według badaczy stosowanie ścisłych przedziałów wagi prawidłowej jest nieprawidłowe. Waga w normie jest bardzo szeroka i w prawidłowym przedziale znajdują się osoby, które są bardzo szczupłe jak i takie, które mają otłuszczone narządy. Dodatkowo, w momencie przytycia np. 1 kilograma powoduje, że osoba już jest uważana za osobę niezdrową z nadwagą.

Jeśli BMI wzrasta powyżej 30 to punkt w którym należy skontaktować się z lekarzem. Otyłość może powodować choroby takie jak cukrzyca, miażdżyca, choroby serca.

Pamiętaj! Nie należy patrzeć tylko na BMI, ale również na ilość tkanki tłuszczowej, wtedy szerzej spojrzysz na stan swojego ciała i stan zdrowia.