Uszka z kapustą i grzybami do barszczu

Do wigilijnego barszczu robię dwa rodzaje uszek: uszka z grzybami oraz uszka z kapustą i grzybami. Raczej rzadko robię je w ciągu roku, ale na Święta Bożego Narodzenia muszą być koniecznie na stole jako dodatek do gorącego barszczu czerwonego. Bardzo lubię samodzielnie kleić pierogi, pyzy, sprawia mi to wiele radości, takie dokładne klejenie pierożków. Ciasto na uszka jest bardzo cienkie i bardzo delikatne, idealnie nadające się do faszerowania grzybami bądź kapustą. Uszka z kapustą z grzybami można przygotowywać na świeżo w Wigilię, bądź dzień wcześniej bądź przygotować wcześniej i zamrozić, by odgrzać je tuż przed kolacją wigilijną. Przepis na uszka znalazłam na stronie Kulinarne Przeboje.

Przepis na uszka z kapustą i grzybami

uszka z kapustą i grzybami

Ciasto do uszek z kapustą i grzybami – Składniki

  • 600 g mąki pszennej
  • szklanka gorącej wody (250 ml)
  • 2 żółtka
  • szczypta soli
  • 60 g masła – ok. 2 łyżki

Farsz do uszek z kapustą i grzybami – Składniki

  • 0,5 kg kiszonej kapusty
  • 50 g suszonych grzybów, bądź garść świeżych mrożonych grzybów leśnych
  • 2 cebule
  • 2 liście laurowe
  • olej rzepakowy do smażenia
  • sól, pieprz

Uszka z kapusta i grzybami – Wykonanie

Jeśli masz suszone grzyby zalej je wodą i pozostaw na noc, by napęczniały. Następnie całość wlej do garnuszka i gotuj przez 10 minut do miękkości, jak ostygną posiekaj je na drobno. Jeśli masz świeże grzyby wystarczy, że je odmrozisz i pokroisz na drobne kawałki.

Kiszoną kapustę dokładnie odsącz z zalewy, możesz również lekko przepłukać ją wodą, by była mniej kwaśna. Jeśli wolisz kapustę intensywną w smaku omiń ten krok. Następnie posiekaj kapustę na drobne kawałki. Do garnka wrzuć kapustę kiszoną, liście laurowe, szklankę gorącej wody. Gotuj na niewielkim mocy palnika, aż do miękkości przez około 20 minut.

Cebulę obierz, posiekaj na drobno. Na patelnie wlej kilka łyżek oleju, gdy będzie rozgrzany, wrzuć pokrojoną cebulę i smaż, aż do miękkości. Następnie dodaj pokrojone grzyby, smaż jeszcze chwilkę. Dodaj wcześniej przygotowaną kapustę kiszoną, smaż przez kilka minut pilnując, by farsz się nie przypalił. Przypraw solą i pieprzem do smaku. Odstaw do ostudzenia. Następnie farsz rozdrobnij za pomocą maszynki bądź mocno posiekaj dokładnie nożem.

uszka z kapustą i grzybami

Ciasto do uszek – Wykonanie

Ciasto do uszek powinno być miękkie i delikatne, do tego bardzo cienkie, takie najlepiej smakuje. Do miski przesiej mąkę przesiej przez sitko, dodaj sól, całość wymieszaj. Następnie dodaj żółtka jaj. W garnuszku roztop masło dodaj gorącą wodę, dokładnie wymieszaj. Gorące wlej do wcześniej przygotowanej mąki. Wyrób ciasto za pomocą miksera bądź ręcznie, aż będzie miękkie i elastyczne. Odstaw na 20 minut. Ciasto podziel na kilka mniejszych części, pozostałą część przykryj ściereczką, by nie wyschła.

Na stolnicę wysyp odrobinę mąki. Porcje ciasta rozwałkuj bardzo cienko. Z rozwałkowanego ciasta wycinaj kółka o średnicy około 5 cm za pomocą foremki do uszek bądź za pomocą kieliszka. Na każde wycięte kółko nałóż niewielką ilość wcześniej przygotowanego farszu. Następnie zlep brzegi każdego uszka. Każde przygotowane uszko odkładaj z boku i od razu przykryj ściereczką, by nie wyschło.

Do garnka wlej wodę, odrobinę soli, łyżkę oleju. Gdy woda będzie gorąca wrzucaj uszka partiami. Gotuj przez około 2 minuty od czasu wypłynięcia. Gotowe uszka z kapustą i grzybami odkładaj na talerz, następnie delikatnie skrop olejem, by się nie sklejały. Po ostygnięciu można je zamrozić, przełożyć do miski, gdzie mogą pozostać kilka dni, bądź od razu je zjeść z dodatkiem np. czerwonego barszczu.

Smacznego!

Uszka z kapustą i grzybami

Przepis na uszka z kapustą i grzybami jest pracochłonny, ale nie jest trudny. Uszka są niezbędnym dodatkiem do wigilijnego barszczu, kiedyś kupowałam gotowe, ale od kilku lat przygotowuje je sama. Za jednym razem lepię sporą ilość uszek, mrożę w porcje i mogę wykorzystać kilka razy. Wyciągam tylko porcję i wkładam do gorącego barszczu. Farsz do uszek z kapusta i grzybami jest bardzo popularny. Używam go również do faszerowania pasztecików, pierogów z kapustą bądź krokietów z kapustą i grzybami.