Uderzenia gorąca nie muszą oznaczać menopauzy- poznaj inne ich przyczyny

Nagle pojawiające się uderzenie gorąca i zlewne poty utożsamiane są z pierwszymi objawami menopauzy. Okazuje się, że takie właśnie objawy nie muszą być początkiem okresu klimakterium i mogą oznaczać wiele bardzo poważnych chorób. W niektórych przypadkach uderzenia gorąca są pierwszym objawem chorób tarczycy, stwardnienia rozsianego, a nawet nawet nowotworu. Zobacz, co mogą oznaczać pojawiające się uderzenia gorąca i kiedy powinno się skonsultować je z lekarzem. Uderzenia gorąca nie muszą oznaczać menopauzy- poznaj inne ich przyczyny.

Co nazywamy uderzeniami gorąca?

Uderzenie gorąca są opisywane jako nieprzyjemne, nagłe i silne odczucie ciepła, które dotyczy najczęściej twarzy szyi i klatki piersiowej. Oprócz samego uczucia gorąca mogą również pojawić się dreszcze, wypieki na twarzy czy nawet kołatanie serce. Uderzenia gorąca trwają zwykle kilka minut, przeważnie nie dłużej niż 5 minut. Choć w zdecydowanej większości przypadków pojawiają się u kobiet i są wynikiem spadku poziomu estrogenów, występującego w okresie menopauzy, u podłoża tego problemu mogą leżeć też inne przyczyny. Warto więc wiedzieć, jakie są możliwe przyczyny nagłej fali gorąca, ponieważ w niektórych przypadkach ten objaw może mieć związek z poważną chorobą. Tej przypadłości nie powinno się lekceważyć i w sytuacji kiedy uderzenia gorąca powtarzają się, należy zgłosić się do lekarza, który pomoże ustalić ich przyczynę. Poznaj inne przyczyny nagłych uderzeń gorąca.

Uderzenia gorąca- przyczyny

Nadczynność tarczycy

Nagłe uderzenia gorąca pojawiają się w przebiegu chorób tarczycy, głównie sygnalizuje nadczynność tarczycy. U chorych na nadczynność tarczycy pojawiają się również: wzmożona potliwość i rumienienie się, co wynika z nasilenie termogenezy i czynności gruczołów potowych. Pozostałe symptomy to również osłabienie, męczliwość, drażliwość, płaczliwość, trudności w skupieniu uwagi i kołatanie serca.

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze to druga bardzo poważna choroba, w której mogą pojawić się nagłe fale gorąca. Według szacunków na nadciśnienie tętnicze może chorować na 10 mln Polaków, z czego zdecydowana większość z nich nie jest tego świadoma. Inne objawy nadciśnienia tętniczego to:  łomotanie serca, uczucie ucisku lub ciasnoty w jego okolicy, duszności, ucisk w głowie – pojawia się okazjonalnie i zwykle ma charakter tępego bólu głowy, zawroty głowy, męczliwość oraz nerwowość.

Nerwica

Nerwica to poważna choroba, o której wciąż bardzo niewiele się mówi. Skutki nieleczenia tej dolegliwości mogą być tragiczne. Początkowo mogą obejmować utratę radości z życia, izolację, obniżenie poczucia własnej wartości, zaniedbywanie obowiązków rodzinnych, zawodowych i depresja. Podstawowym objawem nerwicy jest lęk, któremu towarzyszą dolegliwości fizyczne, najczęściej są to właśnie uderzenia gorąca.

Ciąża

Uderzenia gorąca najczęściej są odczytywane jako początek okresu przekwitania, okazuje się, że niekiedy mogą sygnalizować również ciąże. W ciąży oraz tuż po porodzie uderzenia gorąca zdarzają się bardzo często. Mają związek z licznymi zmianami hormonalnymi, czego efektem jest przyspieszony metabolizm, co może rozgrzewać ciało.

Skutki uboczne leków

Tego rodzaju działanie niepożądane dotyczyć może niektórych pacjentów biorących leki przeciwdepresyjne oraz preparaty stosowane w terapii osteoporozy.

Nadwaga i otyłość

Następną przyczyną pojawiania się nagłych uderzeń gorąca może być nadwaga, Zdaniem ekspertów przyczyną tych dolegliwości najprawdopodobniej jest wyższy poziom estrogenów związany z ilością tkanki tłuszczowej w organizmie.

Choroby serca

Jeżeli oprócz nagłych fali gorąca pojawia się u ciebie również kołatanie serca, duszności czy zwiększona niż kiedyś męczliwość to może oznaczać problemy z sercem.  Uderzenia gorąca bardzo często występują u osób o podwyższonym poziomie cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi, czyli przyczyn występowania zawału mięśnia sercowego.

Gruźlica

Charakterystyczne dla gruźlicy są nocne poty połączone z uderzeniami fal gorąca.

Stwardnienie rozsiane

U osób chorych na stwardnienie rozsiane bardzo często jednymi z początkowych symptomów choroby były właśnie nagłe i bardzo częste uderzenia gorąca oraz nadwrażliwość na wysoką temperaturę.

Nowotwory

Rakowiak( Rakowiak to jeden z rodzajów guzów neuroendokrynnych) objawia się uderzeniami gorąca, zaczerwieniem twarzy i szyi oraz przyspieszonym tętnem po spożyciu niektórych potraw lub alkoholu. Rakowiak najczęściej zlokalizowany jest w obrębie jamy brzusznej.