Uczucie ciężkich nóg- 10 najlepszych domowych sposobów

Uczucie ciężkich nóg to bardzo popularny problem, mogący dotykać nawet połowę społeczeństwa. Przyczyn tej dolegliwości jest bardzo wiele, od długotrwałego przebywania w jednej pozycji, wysokich temperatur, chodzeniu w nieodpowiednim obuwiu, ciąży, a nawet po niewydolność żylną lub sercową. Bagatelizowanie i nieleczenie tej dolegliwości może przerodzić się w żylaki, a nawet w zakrzepicę żylną nóg. Sprawdź jak domowymi sposobami leczyć uczucie ciężkich nóg. Uczucie ciężkich nóg- 10 najlepszych domowych sposobów.

Ciężkie nogi- 10 najlepszych sposobów

Leż z nogami uniesionymi do góry

Odpoczywanie z nogami uniesionymi powyżej tułowia to bardzo skuteczny sposób na ciężkie nogi. Taka pozycja usprawnia krążenie krwi i przeciwdziała powstawaniu opuchlizny i żylaków nóg.

Masaż nóg zimną wodą

W czasie kąpieli przez kilka minut wykonuj masaż strumieniem zimnej wody. Taka czynność bardzo skutecznie poprawia krążenie krwi w nogach. Masaż zimną wodą powtarzaj za każdą kąpielą pod prysznicem. Po kilku zabiegach na pewno poczujesz ulgę.

Zmień dietę

Ogranicz spożycie soli do minimum oraz także zwiększ nawodnienie organizmu. Pij co najmniej 8 szklanek dziennie niegazowanej wody mineralnej.

Zmień swoje nawyki ubraniowe

Złemu krążeniu krwi w dolnych kończynach sprzyja noszenie obcisłych spodni, rajstop czy butów na wysokim obcasie. Zamiast tego staraj się chodzić w wygodnych butach, luźnych spodniach, a zwykłe rajstopy zastąp na rajstopy przeciwobrzękowe, które dostępne są praktycznie w każdej aptece,

Zmieniaj swoją pozycję

Jeżeli masz pracę stojącą to staraj się nie zastygać w jednej pozycji, jak najczęściej zmieniaj swoją pozycję. W tym celu możesz dreptać w miejscu, stawać na przemian na palcach i pięcie czy uginać swoje kolana. W sytuacji kiedy twoja praca jest siedząca staraj się co jakiś czas wstać i przejść kawałek nawet dookoła biurka czy fotela. Możesz również podłożyć pod nogi karton żeby usprawnić krążenie krwi w nogach.

Chodź po schodach

Chodzenie po schodach to fantastyczne lekarstwo na uczucie ciężkich nóg. Staraj się regularnie nawet 10-15 minut dziennie chodzić po schodach. To ćwiczenie bardzo skutecznie usprawnia pompę mięśniową.

Masaż stóp

Jak najczęściej chodź boso oraz także masuj swoje stopy na przykład za pomocą drewnianego wałka.

Ćwiczenia nóg

Wykonuj ćwiczenia nóg takie jak wspinanie się na palce, koliste ruchy stopą czy napinanie mięśni łydek.

Unikaj wysokich temperatur

Jeżeli masz problem z ciężkimi nogami unikaj takich miejsc jak sauna, solarium, unikaj gorących kąpieli czy także depilacji woskiem. Wysoka temperatura powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Aktywność fizyczna

Regularna, ale umiarkowana aktywność fizyczna – spacery, jazda na rowerze czy nordic walking.