Torbiele wątroby- czy są groźne dla zdrowia? jak je leczyć?

Torbiele wątroby najczęściej w początkowej fazie nie dają żadnych objawów i wykrywane są przypadkowo podczas badań obrazowych jamy brzusznej. Dopiero wraz z ich wzrostem pojawiają się dolegliwości, najczęściej ze strony układu pokarmowego. W większości przypadków torbiel na wątrobie jest łagodną zmianą nienowotworową. Bardzo rzadko zdarza się, że torbiel jest podłożem do wytworzenia się nowotworu złośliwego. Jeżeli już dochodzi do takiej sytuacji to dotyczy to głównie osób w podeszłym wieku. Jednak nie warto również ich bagatelizować, ponieważ gdy dojdzie pęknięcia dużej torbieli i wylanie się treści do jamy otrzewnej to może dojść do jej podrażnienia i rozwinięcia się stanu zapalnego, co może skutkować bardzo groźnymi dla zdrowia skutkami. Dowiedź się jakie są przyczyny ich powstawania? Na jakie dają objawy należy zwrócić uwagę ? Na czym polega ich leczenie? Torbiele wątroby- czy są groźne dla zdrowia? jak je leczyć?

Torbiele wątroby- co to takiego?

Torbiel na wątrobie stanowi strukturalną zmianę w miąższu wątroby. Wnętrze torbieli wypełnione jest płynem. Torbiele wątroby mogą pojawiać się pojedynczo, lub mnogo. Na obrazie diagnostycznym stanowią zmiany wyraźnie odgraniczone od innych tkanek, a ich wielkość i kształt mogą się zmieniać w czasie. Zazwyczaj torbiele na wątrobie stanową łagodne zmiany, nie zagrażające zdrowiu i życiu, najczęściej wykrywane są przypadkiem podczas rutynowych badań diagnostycznych. Torbiele wątroby dzieli się na nienowotworowe, które mogą być wrodzone lub nabyte oraz nowotworowe (torbielowate lub rozpadające się), które to jednak występują zdecydowanie rzadziej.

Ze względu na przyczynę powstania i charakter zmiany, wyróżnia się kilka typów torbieli w wątrobie:

  • torbiel prosta wątroby,
  • torbiel pourazowa (rzekoma),
  • wielotorbielowate zwyrodnienie wątroby,
  • torbiel bąblowcowa,
  • torbielakogruczolak,
  • gruczolakorak torbielowaty,
  • ropień amebowy.

Torbiele wątroby- przyczyny

Najczęściej przyczynami powstawania torbieli są zmiany wrodzone( torbiele proste). Zmiany wrodzone powstają na wątrobie wskutek zaburzeń rozwoju przewodzików żółciowych w życiu płodowym. Według przypuszczeń torbiele proste mogą dotyczyć około 5% populacji. Są to zmiany łagodne, o cienkich ścianach, wypełnione jasnym płynem. Ich średnica zwykle nie przekracza 10 cm.  Wymienia się również inne przyczyny pojawiania się torbieli na wątrobie, a wśród nich:

  • uwarunkowania genetyczne przyczyniają się do wielotorbielowatości wątroby i nerek,
  • tępe urazy brzucha mogą przyczyniać się do rozwoju torbieli pourazowych, nazywanych inaczej rzekomymi,
  • nowotwory wątroby pierwotne nowotwory, a także przerzuty innego nowotworu,
  • zakażenia pasożytami w takiej sytuacji mówimy o powstaniu torbieli bąblowca,
  • schorzenia wewnątrzwątrobowych dróg żółciowych.

Torbiele wątroby- objawy

Prawdopodobieństwo pojawienie się objawów w przypadku pojawienia się torbieli wątroby są wprost proporcjonalne do wielkości torbieli. W początkowym stadium najczęściej nie pojawiają się żadne objawy. Objawy najczęściej pojawiają się dopiero gdy torbiel rozrosła się stosunkowo dużych rozmiarów i zaczęła uciskać na sąsiadujące z nią tkanki.

  • Torbiel prosta wątroby – zwykle nie pojawiają się żadne objawy, jeśli jednak powoduje dolegliwości, są to dyskomfort lub miernie nasilony ból w prawym nadbrzuszu oraz także nudności.
  • Torbielogruczolak wątroby – objawy pojawiają się dopiero gdy torbiel znacząco się powiększy i są to najczęściej ból uciskowy w nadbrzuszu i utrata łaknienia.
  • Gruczolakorak torbielowaty – w początkowym stadium rozwoju nie daje żadnych symptomów. Dopiero w późniejszym stadium pojawiają się niecharakterystyczne objawy jak: uczucie zmęczenia, utrata apetytu, zmniejszenie masy ciała, dolegliwości w prawym podżebrzu.
  • Torbiel bąblowcowa – objawy pojawiają się dopiero w późniejszej fazie i są to ból w okolicy prawego podżebrza, uczucie pełności w nadbrzuszu, a niekiedy żółtaczka.
  • Ropień amebowy – pojawiają się objawy takie jak nudności, wymioty i biegunka. W badaniu fizykalnym stwierdza się tkliwość prawego nadbrzusza i powiększenie wątroby.
  • Wielotorbielowate zwyrodnienie wątroby – stwierdza się powiększenie wątroby oraz objawy wynikające z jej ucisku na struktury sąsiednie, np. ból brzucha.

Torbiele wątroby- leczenie

W zdecydowanej większości przypadków torbiele wątroby wykrywane są przez przypadek podczas rutynowych badań diagnostycznych. Wówczas zleca się badanie tomografem komputerowym lub rezonansem magnetycznym, by potwierdzić wcześniejszą diagnozę. 

Torbiele wątroby leczy się poprzez zabieg chirurgiczny, polegający na wycięciu zmiany lub części wątroby. Zabieg wykonuje się tradycyjnie lub metodą laparoskopową. Małe torbiele proste, które nie dają żadnych objawów, pozostawia się do obserwacji. Przy leczeniu torbieli należy stosować odpowiednią dietę, lekkostrawną, nie przeciążającą wątroby. Torbiele wątroby najczęściej są bardzo łagodnymi zmianami, które bardzo rzadko zmieniają się w zmiany nowotworowe. Jednak nie powinny być również bagatelizowane, gdyż w sytuacji kiedy torbiel pęknie i jej treść wycieknie do jamy otrzewnej. W takiej sytuacji może dojść do jej podrażnienia i rozwinięcia się stanu zapalnego, co może skutkować bardzo groźnymi dla zdrowia skutkami.