Torbiele piersi- czy są groźne? czym się różnią od raka piersi?

Torbiel piersi nazywany inaczej cystą to niewielki guzek wypełniony płynną lub galaretowatą substancją, który powstaje w wyniku znacznego rozszerzenia przewodów mlecznych. Przyczyny ich powstawania nie zostały do końca poznane. Najprawdopodobniej na ich rozwój mają wpływ zaburzenia gospodarki hormonalnej, głównie zmiany poziomów estrogenu, progesteronu, prolaktyny, insuliny oraz hormonów tarczycy. Tego typu zmiany mogą pojawić się w różnych częściach piersi i dotyczą głównie kobiet w wieku rozrodczym między 25-50 rokiem życia. Chociaż torbiel piersi to zmiana łagodna i niezwykle rzadko rozwija się w nowotwór to jednak każda tego typu zmiana powinna zostać skonsultowana z lekarzem. Poznaj przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia torbieli piersi. Torbiele piersi- czy są groźne? czym się różnią od raka piersi?

Czym są torbiele piersi?

Torbiele piersi to jedne z najczęstszych zmian rozpoznawanych w piersiach kobiet. To niewielkie guzki wypełnione płynną lub galaretową substancją. Są gładkie, niezbyt twarde i można je łatwo przesuwać względem podłoża. Ich wielkość wynosi zwykle od 1 do 5 centymetrów. Ich rozmiar często zmienia się w trakcie cyklu miesiączkowego. Niewielkie torbiele są bezobjawowe, w przypadku dużych guzków mogą pojawić się dolegliwości bólowe, których przyczyną jest ucisk cysty na inne struktury. Mogą pojawić się pojedynczo, ale najczęściej pojawiają się w skupiskach. Przyczyny ich powstawania nie są jeszcze do końca poznane, ale według przeprowadzonych badań najbardziej prawdopodobną przyczyną są zaburzenia gospodarki hormonalnej (estrogenowo – progesteronowej). Torbiele piersi pojawiają się, gdy przerost gruczołów i tkanki łącznej blokuje przewody mlekowe, powodując ich rozszerzanie, a następnie wypełnianie płynem.

Torbiele piersi- czy różnią się od raka piersi

Chociaż torbiel piersi to zmiana łagodna jaka niezwykle rzadko rozwija się w nowotwór. To jednak każdą zmianę w piersiach powinno się skonsultować z lekarzem i następnie regularnie obserwować.

Rak piersi przede wszystkim ma postać twardego guza (w dotyku przypomina kamyk) i zwykle nie da się go przesunąć. Poza tym rak piersi rzadko daje dolegliwości bóle i nie ulega zmianom w czasie cyklu miesiączkowego. Jednak badaniem, które ostatecznie pozwala odróżnić torbiel piersi od nowotworu, jest badanie histopatologiczne.

Za to torbiele piersi są najczęściej miękkie, mają postać guzka wypełnionego płynem, który jest łatwo wyczuwalny podczas dotyku. Są gładkie i można je łatwo przesuwać palcem względem podłoża. Poza tym torbiele piersi w przeciwieństwie do raka piersi często ulegają zmianom w czasie cyklu miesiączkowego. Przed miesiączką przeważnie powiększają się i mogą powodować tkliwość oraz także bolesność piersi, a po zakończeniu okresu zmniejszają swoją wielkość.

Diagnozę, mającą na celu ustalenie obecności torbieli, każda pacjentka może przeprowadzić sama w domu poprzez samobadanie piersi. Badanie można wykonać w pozycji stojącej bądź leżąc na łóżku na plecach. Wystarczy podnieść rękę po stronie badanej piersi, a następnie przeciwstawną dłonią uciskać pierś w celu sprawdzenia, czy pod palcami nie wyczuwa się niepokojącego zgrubienia. 

Torbiele piersi- leczenie

W sytuacji wykrycia jakiekolwiek zmiany w piersiach podczas samobadania należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem lub onkologiem. Kolejnym etapem będzie wykonanie USG lub mammografię, w sytuacji podejrzenia nowotworu lekarz może również zlecić wykonanie biopsji. W związku z tym, że przyczyną powstawania torbieli piersi są zaburzenia hormonalne, w niektórych przypadkach lekarz może zlecić badania hormonalne i ewentualnie rozpocząć odpowiednie leczenie w tym aspekcie.

Torbiele piersi najczęściej nie wymaga leczenia chyba, że mamy do czynienia z dużą cystą jaka powoduje dolegliwości bólowe. Wówczas wykonuje się nakłucie i odessanie płynu znajdującego się w torbieli. Niekiedy zalecane jest chirurgiczne usunięcie torbieli w piersiach. Ma to miejsce w sytuacji stwierdzenia torbieli o grubych ścianach. Ponieważ w tedy istnieje niewielkie ryzyko przeobrażenia się zmiany w nowotwór.