Torbiele jajników – nie ignoruj najczęstszych objawów!

Torbiele jajników mogą powstawać nagle i nie dają widocznych dolegliwości. Mogą powstawać w wyniku zaburzeń hormonalnych, wtedy znikają samoczynnie. Są też torbiele, które nie znikają samoczynnie, wręcz rosną i mogą stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety.

Czym są torbiele jajników?

Torbiele to inaczej cysty, czyli łagodne zmiany w jajnikach, które są pęcherzykami wypełnionymi płynem. Na ogół nie dają żadnych objawów i dowiadujemy się o ich istnieniu dopiero podczas wizyty u ginekologa.

Kiedy należy usunąć torbiele jajników?

Torbiele zazwyczaj się obserwuje bądź leczy za pomocą hormonów. Jeśli nie ulegają zmniejszeniu wręcz zwiększają się, bądź są sporej wielkości należy je usunąć chirurgicznie ponieważ mogą potęgować dolegliwości bądź pęknąć. Zabieg usunięcia torbieli jajników przeprowadza się laparoskopowo.

Jakie są najczęstsze objawy torbieli jajników które ignorujemy?

Torbiele jajników – Ból miednicy

Syndrom policystycznych jajników objawia się intensywnym bólem w okolicy miednicy. Jeśli pojawia się on poza miesiączką może to być powód do wizyty u ginekologa.

Opuchlizna w okolicach podbrzusza

Nie należy lekceważyć opuchlizny podbrzusza. Może być spowodowana torbielami jajników.

Bolesne stosunki seksualne

Jeśli ból jest częsty, to może być problem z torbielami jajników. Koniecznie skontaktuj się ze swoim ginekologiem.

Krwawienia między miesiączkami

Zaburzenia hormonalne spowodowane torbielami mogą powodować krwawienia nie związane z miesiączką.

Wahania wagi

Jeśli zaczynasz szybko tyć mimo aktywności fizycznej i zdrowej diety może to być związane z torbielami jajników. Nie jest to objaw tylko tej choroby, ale w połączeniu z innymi objawami można podejrzewać torbiele.

Bóle kręgosłupa

Napięcie w okolicach jajników może promieniować do kręgosłupa i być odczuwalne jako bóle krzyża. Wywołują to m. in. torbiele jajników.

Wymioty i mdłości

Kojarzymy je często z zatruciem pokarmowym bądź wczesną ciążą. Ale mogą być również spowodowane zaburzeniami hormonów w organizmie przez powstające torbiele jajników.