Tętniak aorty brzusznej -nie daje objawów a może doprowadzić do śmierci!

Jest wiele chorób i przypadłości, które przez lata nie dają żadnych objawów, bądź objawy są tak mało charakterystyczne, że można je pomylić z wieloma innymi chorobami i schorzeniami. Jednym z takich schorzeń jest tętniak aorty brzusznej. Tętniak w dużej ilości przypadków jest wykrywany przy okazji innych chorób, bo w początkowej fazie nie daje żadnych intensywnych objawów. Jednak są objawy, których nie należy lekceważyć i jeśli je zauważysz koniecznie skonsultuj je z lekarzem.

Co to jest tętniak aorty brzusznej?

Aorta brzuszna to jedna z najważniejszych tętnic znajdujących się w ciele człowieka. Jeśli któraś ze ścian aorty brzusznej osłabnie naczynie to się poszerza i wybrzusza. Tętniak aorty brzusznej jak i każdy inny tętniak powstaje, gdy tętnica poszerzy się o ponad połowę w stosunku do jej normalnej wielkości. Niewielkie poszerzenie aorty nie jest zagrożeniem dla życia i zdrowia. Jednak im tętniak jest większy, tym większe jest ryzyko jego pęknięcia. Pęknięcie tętniaka wiąże się z krwotokiem wewnętrznym, który szybko nie opanowany szybko może doprowadzić do zgonu. Tętniaki, których średnica nie przekracza 5 cm pękają u około 20% przypadków, jeśli tętniak ma więcej niż 7 cm prawdopodobieństwo pęknięcia wynosi już ok. 70%.

tętniak aorty brzusznej

Jak rozpoznać tętniak aorty brzusznej?

Tętniak aorty brzusznej może bardzo długo być bezobjawowy. Często jego wykrycie jest przypadkowe np. podczas rutynowego USG brzucha robionego z całkiem innego powodu.

Jednak jest kilka objawów, które mogą sugerować, że problemem jest właśnie tętniak aorty brzusznej.

U niektórych osób, którzy mają tętniaka po posiłku pojawia się uczucie pełności oraz silny ból brzucha.

Innym objawem może być intensywne tętnienie w okolicach pępka. Zazwyczaj w tym miejscu nie jesteśmy w stanie wyczuć tętnicy za pomocą dotyku. Tętnienie może być również objawem zespołu jelita drażliwego.

Kolejne objawy świadczące, że być może problemem jest tętniak to:

  • stały ból w okolicach pępka
  • promieniujące bóle podbrzusza
  • zwiększający się ból brzucha po posiłku
  • krwiomocz
  • obrzęki jedno bądź dwustronne nóg.

Jeśli podejrzewasz, że bóle podbrzusza mogą być związane z tętniakiem to koniecznie zgłoś się do swojego lekarza rodzinnego. Podstawowym badaniem, które potwierdzi bądź wykluczy diagnozę jest USG jamy brzusznej. W większości przypadków po diagnozie nie podejmuje się leczenia, często wystarczy tylko monitorować za pomocą badań USG.

Objawami pęknięcia tętniaka jest nagły, przeszywający ból w jamie brzusznej. Dodatkowo powiększenie brzucha bądź krwawienie. W takim wypadku potrzebna jest pilna interwencja chirurgiczna. Należy wezwać pogotowie bądź pilnie udać się na SOR.