Telefon komórkowy, czy może powodować raka mózgu? Sprawdz koniecznie!

  Telefon komórkowy to przedmiot, bez którego nie wyobrażamy sobie życia. Rozmawiamy przez telefon od kilku do kilkunastu minut dziennie a używamy nawet kilka godzin dziennie. Niektórzy nie rozstają się ze swoimi telefonami! Czy powinniśmy się tym martwić? Czy prawdziwa jest teoria, że używanie telefonu komórkowego może powodować nowotwór ośrodkowego układu nerwowego czyli nowotworu mózgu?

   

Przyczyny powstawania guzów mózgu nie są do końca zbadane. Czynniki, które potencjalnie mogą wpłynąć na powstawanie nowotworów to m. in. pestycydy, herbocydy, promieniowanie jonizujące. Prawdopodobnie wpływ mogą mieć również przebyte w przeszłości urazy, choroby i infekcje. Nie ma jednoznacznych czynników, które wpływają na powstawanie raka. 

   Od kilku lat głośno jest w mediach i prasie, że telefony komórkowe emitują fale, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór mózgu. 

Wiele prac naukowych badających użytkowników telefonów komórkowych powyżej 10 lat wskazało, że nie powodują one rozwoju nowotworów. Kolejne badania wskazywały jednak, że osoby, które rozmawiają przez telefon komórkowy częściej niż przeciętnie miały zwiększone ryzyko rozwoju nowotworu, szczególnie u dzieci. Cały czas są prowadzone nowe badania, ponieważ z uwagi na zbyt krótki czas obserwacji zarzucano badaczom, że badania nie są wiarygodne. Naukowcy uważają, że  niemożliwe jest, by telefony nie miały wpływu na zdrowie, jednak oficjalne badania z których będzie można wyciągnąć rzetelne wnioski to kilka bądź kilkanaście lat.

     Co robić, by zmniejszyć zagrożenie?

Aby zmniejszyć zagrożenie należy ograniczyć używanie telefonów komórkowych, szczególnie u dzieci, zachować umiar i obserwować organizm.