Te produkty niszczą Twoje zęby! Unikaj ich a będą śnieżnobiałe i zdrowe.

Co zrobić, żeby mieć piękny, śnieżnobiały uśmiech? Jak postępować, żeby nasze zęby były zdrowie? Większość z was powie, że trzeba szczotkować zęby minimum 3 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku, należy często płukać jamę ustną i oczywiście chodzić na wizyty kontrolne do stomatologa. Oczywiście to prawda nasz uśmiech zależy od odpowiedniej higieny jamy ustnej. Ale nie wszyscy wiedzą, że piękny uśmiech w dużej mierze zależy od tego co jemy i pijemy. Otóż istnieje pokaźna lista produktów, które niszczą szkliwo zębów i przyczyniają się do przebarwień. Większość z tych produktów spożywasz każdego dnia. Koniecznie sprawdź produkty niszczące zęby, a na pewno będziesz zaskoczony.

Produkty niszczące zęby

Kawa

Pijamy ją codziennie, niektórzy z nas wypijają kilka filiżanek kawy. Ale czy zdajecie sobie sprawę, że kawa to cichy zabójca waszych zębów. Szkliwo zębów nie lubi produktów, które mają kwaśny odczyn pH. Kwaśne pH sprawia, że szkliwo staje miękkie i szorstkie, a co za tym idzie podatne na przebarwienia i bakterie.

Sos pomidorowy, ketchup, przecier pomidorowy

Pomidory i przetwory na ich bazie bardzo niekorzystnie wpływają na nasze uzębienie. Wszystkiemu winny jest poziom kwasowości pomidorów, posiadają one kwaśne pH i ilości cukrów w dostępnych w sklepach sosach pomidorowych, ketchupach oraz w przecierach pomidorowych. Przy częstym spożywaniu tych produktów próchnica jest praktycznie murowana.

Herbata

Trudno w to uwierzyć, ale herbata działa szkodliwie na nasze uzębienie. Jej pH jest jeszcze niższe niż w przypadku kawy. Herbata zawiera również garbniki, które przebarwiają zęby. Najwięcej garbników zawiera czarna herbata.

Cytryna

Kwasy zawarte w soku z cytryny uszkadzają szkliwo w szczególności w połączeniu z wysoką temperaturą. Dlatego wasze zęby wam podziękują kiedy odstawicie herbatę z cytryną.

Soki z owoców

Oczywiście mam na myśli jedynie soki dostępne na sklepowych półkach. Ilość cukry w sokach jest zatrważająca. W jednym litrowym kartonie może być nawet 20 łyżeczek cukru, a jak każdy z nas wie cukier działa bardzo szkodliwie na nasze zęby.

Produkty niszczące zęby – Jogurty owocowe

Podobna sytuacja jak w przypadku soków, tylko w tym przypadku cukru jest jeszcze więcej. Jeżeli lubicie jogurty to polecam spożywanie jogurtów naturalnych oraz jogurtów greckich i dodanie do nich kawałków owoców.

Alkohol

Ta pozycja może wydać się wam żartem, ale uwierzcie alkohol jest wrogiem zębów. Wszystkiemu przez to, że spożywanie alkoholu zmniejsza produkcję śliny. Ślinę można nazwać stróżem naszych zębów, obmywa nasze zęby, wypłukuje cukry oraz przeczyszcza zęby z resztek pokarmów jakie w nich utknęły.

Suszone i kandyzowane owoce

Ich wadą jest to, że przyklejają się do zębów i resztki w chodzą między zęby. Bardzo trudno się ich pozbyć, jeżeli nie używacie nici dentystycznych to szczotkowanie zwykłą szczoteczką może nie wystarczyć. Zaleca się ograniczenie spożywania suszonych i kandyzowanych owoców lub używanie nici dentystycznych

Słodzone płatki śniadaniowe

Producenci płatków śniadaniowych w mówili nam, że to idealny pomysł na śniadanie szczególnie dla naszych dzieci. Niestety, ale większość płatków zawiera ogromne ilości cukrów prostych, które nie dość, że są idealną pożywką dla bakterii próchnicowych to jeszcze są główną przyczyną nadwagi w społeczeństwie. Dlatego jeżeli lubicie płatki na śniadanie to polecamy jedynie kukurydziane bez dodatku cukru.

Produkty niszczące zęby – Białe wino

Białe wino to następny produkt, który niszczy szkliwo naszych zębów poprzez posiadanie kwaśnego odczynu pH. Przypominam produkty zawierające kwaśny odczyn pH powodują, że szkliwo zębów jest miękkie i szorstkie. Dlatego jest bardziej podatne na przebarwienia i bakterie próchnicowe.

Czarna marchew niedocenionym lekiem na raka?