Tabletki do zmywarki – poznaj inne zastosowania!

Jeśli mamy w domu zmywarkę do naczyń stosujemy w niej specjalistyczne tabletki. Włożenie do zmywarki zwykłego płynu do naczyń czy proszku do prania może spowodować, że zniszczymy urządzenie a nasza kuchnia zaleje się wodą z pianą. Tabletki do zmywarki mają inne zastosowania, bardzo ciekawe zastosowania. W poście zawarto kilka zastosowań tabletek do zmywarki, których byś się nie spodziewał!

Tabletki do zmywarki – czyszczenie pralki

Specjalistyczne płyny do czyszczenia pralki kosztują od kilku do kilkunastu złotych. Wlewa się je do pojemnika na detergent i dzięki nim bęben pralki będzie czysty, oczyści również filtry i odpływy z pralki. Takie samo zastosowanie mają tabletki do zmywarki. Koszt będzie kilka razy mniejszy. Włóż do pralki 2 tabletki do zmywarki, uruchom program 60 stopni a po jego zakończeniu pralka będzie czysta i pachnąca.

Czyszczenie blach do pieczenia oraz piekarnika

Jeśli chcesz szybko usunąć tłuszcz z blach w piekarniku a dodatkowo wyczyścić piekarnik zastosuj trik z tabletką do zmywarki. Na zabrudzoną blachę połóż jedną tabletkę i zalej ją wrzącą wodą. Blachę włóż do piekarnika i pozostaw na dwie godziny. Po tym czasie blacha będzie czysta i błyszcząca. Wylej wodę i przetrzyj ją wilgotną szmatką. Pasująca woda dodatkowo oczyści piekarni poprzez zmiękczenie tłuszczu na ściankach piekarnika. Wystarczy, że wytrzesz ścianki ręcznikiem papierowym.

Czyszczenie mebli ogrodowych

Czyszczenie mebli ogrodowych jest uciążliwe. Meble bardzo szybko się kurzą, zbierają bród i zanieczyszczenia z otoczenia. Wlej do miski gorącą wodę a następnie wrzuć jedną tabletkę do zmywarki. Następnie dokładnie wyszoruj meble ogrodowe za pomocą szorstkiej gąbki bądź szczotki. W tabletkach znajdują się substancje mające właściwości konserwujące, które szybko i dokładnie wyczyszczą meble oraz ochronią je przez nadmiernym gromadzeniem się brudu i kurzu na ich powierzchni.

Czyszczenie muszli klozetowej

Jeśli w twojej toalecie zgromadził się brzydki żółty osad którego nie możesz się pozbyć zastosuj w trakcie czyszczenia tabletki do zmywarki. Wrzuć jedną do toalety i poczekaj, aż się rozpuści. Następnie szczotką dokładnie wyszoruj muszlę i spuść wodę. Szybko zobaczysz, że tym sposobem poradzisz sobie nawet z bardzo zabrudzoną toaletą.

Jak zrobić domowe tabletki do zmywarki?

Zrobienie domowych tabletek do zmywarki nie jest wcale trudne i skomplikowane. W składzie jest parę składników, które można kupić tylko w specjalistycznym sklepie, jednak plusem będzie to, że domowe tabletki będą o wiele tańsze niż ich sklepowe odpowiedniki.

Składniki:

  • szklanka wody,
  • niecała szklanka nadwęglanu sodu,
  • szklanka sody oczyszczonej,
  • dwie szklanki boraksu.

W misce zmieszaj wszystkie ww. składniki. Powstanie z tego bardzo gęsta masa, którą należy przelać do foremek do kostek lodów. Następnie odstawiamy je na kilka godzin, by zastygły. Tak wykonane tabletki przekładany do szczelnego pojemnika i użytkujemy w codziennym myciu naczyń w zmywarce.