Sygnały obecności pasożytów w ciele – sprawdź czy nie masz objawów!

Pasożyty przewodu pokarmowego są bardzo częstą przypadłością. Związane są z brakiem higieny np. nie myciem rąk, nie myciem warzyw i owoców, jedzeniem surowego mięsa i ryb. Pasożyty posiada nawet do 95% dzieci oraz znaczna ilość osób dorosłych. Sprawdź sygnały jakie świadczą o ich obecności.

Jakie są rodzaje pasożytów przewodu pokarmowego?

W przewodzie pokarmowym człowieka możemy znaleźć różne rodzaje pasożytów m. in. robaki, tasiemce, robaki płaskie i obłe.

 1. Tasiemce – jest ich kilka rodzajów, mogą mieć nawet do 10 metrów
  długości. Unikniemy ich jeśli nie będziemy jedli surowego i nieugotowanego mięsa, niestety również musimy unikać popularnego sushi, gdyż w mięsie surowych ryb mogą się znajdować jaja tasiemców.
 2. Robaki płaskie i obłe – są to m. in. glizda ludzka, owsiki, wąsogłówka, węgorek jelitowy. Do zakażenia glizdami dochodzi przez jedzenie pokarmów, które są zanieczyszczone jajeczkami glizd np. na nieumytych owocach. Zakażenie owsikami powstaje również przez kontakt z zanieczyszczoną żywnością ale również z ubrudzonymi przedmiotami.
 3. Pierwotniaki – do zakażenia dochodzi poprzez kontakty analne oraz przez zjedzenie posiłków zanieczyszczonych lamblią.

Jakie sygnały świadczą o obecności pasożytów?

 1. Obecność w kale – niektóre pasożyty np. tasiemce,
  owsiki są widoczne w kale. Pasożyty żerują w odbycie, ich główna aktywność przypada na wieczór i noc, dlatego najłatwiej je zauważyć właśnie w tym okresie. Dodatkowym objawem może być intensywne swędzenie w okolicach odbytu.
 2. Biegunka – występuje praktycznie w każdym przypadku zarażenia pasożytami. Jeśli bez powodu mamy nawracającą biegunkę, warto iść się zbadać na obecność pasożytów.
 3. Intensywny ból brzucha – jest to kolejny z głównych objawów pasożytów w organizmie. Ból ten dotyczy głównie dolnych partii brzucha w okolicach jelit. Jest zazwyczaj bardzo silny i nagły.
 4. Notoryczne zmęczenie – pasożyty zabierają z organizmu cenne substancje odżywcze, dlatego możemy odczuwać zmęczenie, senność, częstsze choroby. Nie należy tego ignorować, bo będziemy się czuć coraz gorzej.
 5. Utrata wagi – jeśli tracisz na wadze a nie jesteś na diecie odchudzającej powinnaś poszukać przyczyny. Pasożyty okradają nas ze składników odżywczych, dlatego objawem może być również spadek masy ciała.