8 objawów, które sygnalizują bardzo poważne problemy zdrowotne

Ludzki organizm w sytuacji kiedy jest zagrożony i pracuje nieprawidłowo wysyła sygnały ostrzegawcze. Niektóre objawy przez wielu z nas jest najczęściej ignorowane i z rzucane na przemęczenie, stres czy niektóre błahe choroby takie jak przeziębienie czy alergie. Nic bardziej mylnego, bardzo często te ignorowane objawy mają sygnalizować nam poważne problemy zdrowotne. Poznaj 8 objawów, które powinny cię zaniepokoić i zmusić do wizyty u lekarza. 8 objawów, które sygnalizują bardzo poważne problemy zdrowotne.

8 objawów, które sygnalizują bardzo poważne problemy zdrowotne

  • Ból w klatce piersiowej. To jeden z najczęstszych i najbardziej alarmujących objawów, który może wskazywać na zawał serca, chorobę wieńcową, zapalenie osierdzia lub inne schorzenia sercowo-naczyniowe. Ból w klatce piersiowej może być ostry, tępy, piekący, uciskający lub promieniujący do ramienia, szyi, żuchwy lub pleców. Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż kilka minut, towarzyszy mu duszność, nudności, potliwość, bladość lub utrata przytomności, należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe.
  • Utrata wagi bez wyraźnej przyczyny. Jeśli schudłeś kilka lub kilkanaście kilogramów w ciągu kilku tygodni lub miesięcy, bez zmiany diety czy aktywności fizycznej, może to być oznaka poważnego problemu zdrowotnego. Nagła utrata wagi może być spowodowana przez cukrzycę, choroby tarczycy, zakażenia, nowotwory, choroby trzustki, wątroby lub nerek. Nie lekceważ tego objawu i skonsultuj się z lekarzem, aby wykluczyć lub potwierdzić możliwe przyczyny.

8 objawów, które sygnalizują bardzo poważne problemy zdrowotne

  • Zmiany skórne. Twoja skóra jest największym organem twojego ciała i odzwierciedla twój stan zdrowia. Jeśli zauważysz na niej niepokojące zmiany, takie jak znamiona, brodawki, plamy, wysypki, owrzodzenia, zmiany koloru, tekstury lub wilgotności, nie bagatelizuj ich. Niektóre zmiany skórne mogą być oznaką alergii, infekcji, chorób autoimmunologicznych, zaburzeń hormonalnych lub nowotworów skóry. Zwróć uwagę na kształt, wielkość, kolor, brzegi, symetrię i ewolucję twoich znamion i innych zmian skórnych i zgłoś się do dermatologa, jeśli zauważysz coś niepokojącego.
  • Krwawienie z dziąseł. Jeśli twoje dziąsła krwawią podczas szczotkowania zębów, nitkowania lub jedzenia, może to być sygnał, że masz zapalenie dziąseł lub paradontozę. To poważne schorzenia jamy ustnej, które mogą prowadzić do utraty zębów, a nawet wpływać na zdrowie całego organizmu. Zapalenie dziąseł i paradontoza są związane z podwyższonym ryzykiem chorób serca, cukrzycy, udaru mózgu, choroby Alzheimera i przedwczesnego porodu. Dlatego ważne jest, aby dbać o higienę jamy ustnej, regularnie odwiedzać dentystę i leczyć wszelkie stany zapalne dziąseł.
  • Zaburzenia widzenia. Jeśli masz problemy z ostrością, polami widzenia, widzeniem kolorów, widzisz podwójnie, mroczki, błyski lub plamki, nie lekceważ tego objawu. Zaburzenia widzenia mogą być spowodowane przez wiele czynników, takich jak zmęczenie, stres, niedowidzenie, nadwzroczność, astygmatyzm, zaćma, jaskra, odwarstwienie siatkówki, zapalenie nerwu wzrokowego, udar mózgu, guz mózgu lub inne choroby neurologiczne. Niektóre z tych schorzeń mogą prowadzić do trwałej utraty wzroku lub stanowić zagrożenie życia. Dlatego nie zwlekaj z wizytą u okulisty, jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości w swoim widzeniu.

8 objawów, które sygnalizują bardzo poważne problemy zdrowotne

  • Zmiany w oddawaniu moczu. Jeśli zauważysz, że częściej lub rzadziej niż zwykle chodzisz do toalety, że twój mocz ma nieprawidłowy kolor, zapach, konsystencję lub zawiera krew, pianę lub śluz, może to być oznaka problemów z układem moczowym. Zmiany w oddawaniu moczu mogą być spowodowane przez infekcje dróg moczowych, kamienie nerkowe, zapalenie pęcherza, prostaty lub nerek, cukrzycę, nadciśnienie, choroby wątroby, niewydolność nerek lub nowotwory układu moczowego. Nie ignoruj tego objawu i zgłoś się do lekarza, aby zrobić badania moczu i krwi, które pomogą zdiagnozować przyczynę.
  • Zmiany w wypróżnianiu. Jeśli masz problemy z zaparciami, biegunką, nietrzymaniem stolca, bólem brzucha, wzdęciami, nudnościami, wymiotami, krwawieniem z odbytu lub zmianą kształtu, koloru lub zapachu stolca, może to być sygnał, że coś jest nie tak z twoim układem pokarmowym. Zmiany w wypróżnianiu mogą być spowodowane przez zatrucie pokarmowe, nietolerancję pokarmową, zapalenie jelit, zespół jelita drażliwego, chorobę Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, polipy, hemoroidy, zaparcia, raka jelita grubego lub odbytnicy. Nie bagatelizuj tego objawu i skonsultuj się z gastroenterologiem, aby wykonać badania kału, kolonoskopię lub inne badania diagnostyczne.
  • Zmiany w pamięci i koncentracji. Jeśli masz trudności z zapamiętywaniem, uczeniem się, rozwiązywaniem problemów, podejmowaniem decyzji, skupianiem uwagi, mówieniem, czytaniem, pisaniem lub wykonywaniem codziennych czynności, może to być oznaka problemów z mózgiem. Zmiany w pamięci i koncentracji mogą być spowodowane przez stres, depresję, niedobór snu, niedotlenienie, niedobór witamin, niedoczynność tarczycy, choroby serca, cukrzycę, udar mózgu, chorobę Alzheimera, chorobę Parkinsona, stwardnienie rozsiane, guz mózgu lub inne choroby neurodegeneracyjne. Nie lekceważ tego objawu i zgłoś się do neurologa, aby wykonać badania krwi, EEG, MRI, CT lub inne badania mózgu.