Świeże kwiaty w wazonie przez ponad tydzień? Stosuj te kilka zasad!

Kobiety uwielbiają mieć w wazonie świeże kwiaty. Jest to piękna a zarazem delikatna i naturalna dekoracja salonu. Do wazonu z wodą nadają się kwiaty cięte z kwiaciarni bądź sklepu, ale również kwiaty ogrodowe.

Zdarzyło ci się kiedyś, że kwiaty włożone do wody następnego dnia były zwiędnięte, nie chciały się rozwijać, bądź po prostu wyglądały brzydko? Przeczytaj post a świeże kwiaty w wazonie już zawsze będą pięknie wyglądać i pachnieć przez co najmniej siedem dni.

Świeże kwiaty w wazonie – 8 zasad

Liście

Liście znajdujące się w wodzie gniją i szkodzą kwiatom. Przed wstawieniem kwiatów do wody należy usunąć jak największą ilość liści. Liście powodują szybsze parowanie wody, co powoduje, że szybciej więdną.

Woda w wazonie

Wazon w którym będą znajdować się kwiaty musi być czysty a woda powinna być letnia, nie zimna. Wodę należy zmieniać codziennie, ponieważ stojąca woda powoduje szybszy rozwój bakterii. Codziennie należy również delikatnie podciąć końcówki kwiatów.

Odżywka do kwiatów

Gotowe odżywki z kwiaciarni mogą znacząco przedłużyć żywotność ciętych kwiatów. Dzięki niej ogranicza się rozwój bakterii a woda jest czysta nawet kilka dni. Zmniejsza to nam ilość pracy, bo nie musimy codziennie wymieniać wody i myć wazonu.

Domowe odżywki

Domowym sposobem na odżywkę do kwiatów jest cukier. Wsyp odrobinę do wazonu z wodą a spowolni on proces starzenia się kwiatów. Dobrym sposobem jest również wsypanie odrobiny kwasku cytrynowego.

Nasłonecznienie

Świeże kwiaty w wazonie nie przepadają za miejscami mocno nasłonecznionymi. Dodatkowo zbyt wysoka temperatura powoduje szybsze przekwitanie kwiatów. Jeśli mamy w domu chłodnie bądź spiżarnie przenieśmy je tam na noc, będą dłużej świeże.

Sporej wielkości wazon

W małym naczyniu kwiaty szybciej więdną. Lepiej gdy są w za dużym niż w za małym wazonie.

Świeże kwiaty w wazonie a odległość od owoców

Ciętych kwiatów nie należy stawiać w pobliżu owoców zwłaszcza cytrusowych oraz jabłek, ponieważ wydzielają etylen,który powodują, że kwiaty szybciej więdną. Ten sam gaz produkują również przekwitnięte kwiaty, dlatego ważne, by je od razu usuwać z wazonu.