Suplementy diety- Czy warto je przyjmować?

Z roku na rok wydajemy coraz więcej pieniędzy na suplementy diety. Według statystyk Głównego Inspektoratu Sanitarnego w 2018 roku wydaliśmy 13 mld złotych na suplementy diety. 7 na 10 badanych osób deklaruje, że regularnie zażywa co najmniej jeden suplement diety. A co trzecia osoba zauważa poprawę zdrowia odkąd zaczęła zażywać suplement . Czy rzeczywiście warto brać suplementy diety? Czy witamina C w tabletce jest lepsza od szklanki soku z pomarańczy? Poznaj całą prawdę o suplementach diety.

Czym jest suplement diety?

Suplement diety to środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będący skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny nie będący lekiem. Suplementy diety wprowadzone do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie, w postaci: kapsułek, tabletek, drażetek i w innych podobnych postaciach, saszetek z proszkiem, ampułek z płynem, butelek z kroplomierzem i w innych podobnych postaciach płynów i proszków przeznaczonych do spożywania w małych, odmierzonych ilościach jednostkowych, z wyłączeniem produktów posiadających właściwości produktu leczniczego w rozumieniu przepisów prawa farmaceutycznego.

W Unii Europejskiej suplementy diety nie są traktowane tak jak leki. Nie muszą przechodzić specjalistycznych testów poprzedzających wprowadzenie produktu na rynek. Wystarczy, że producent zgłosi produkt do Głównego Inspektora Sanitarnego lub do podległemu mu Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

Według badań laboratoryjnych zleconych przez Najwyższą Izbę Kontroli wykazały, że 80% suplementów diety nie cech deklarowanych przez producentów. A niektóre zawierały bakterie chorobotwórcze, a nawet substancje psychoaktywne. Raport Najwyższej Izby Kontroli zawiera m.in. stwierdzenie, że „rynek suplementów diety w Polsce ocenić należy jako obszar wysokiego ryzyka zdrowotnego, niedostatecznie zdiagnozowanego i nadzorowanego przez służby państwowe odpowiedzialne za bezpieczeństwo żywnościowe”.

Suplementy diety- Ich sukces tkwi w reklamie

Producenci suplementów diety bardzo dobrze wiedzą jak zachęcić klientów do zakupu ich produktów. Reklamy tych specyfików przez cały rok krążą zarówno w telewizji jak i również w internecie. Reklamy suplementów diety, pomimo pewnych regulacji prawnych, bywają zwodnicze oraz bardzo często polegają na prowadzeniu klienta w błąd. Badania naukowe wskazały, że wysokie zaufanie do reklamy suplementów diety powiązane jest z niską wiedzą konsumentów na temat tych produktów.

Suplementy diety- Na co zwracać uwagę?

Wracaj uwagę na skład. Jeżeli nie jesteś pewna czy skład danego suplementu diety jest odpowiedni to koniecznie skonsultuj go z lekarzem lub farmaceutą,

Suplementy diety zakupuj jedynie w aptekach lub w sklepach internetowych dużych sieci aptecznych,

Wybieraj preparaty znanych firm, opatrzone certyfikatem Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Instytutu Żywności i Żywienia, Instytutu Roślin i Przetworów Zielarskich albo innego instytutu naukowego,

Przede wszystkim żaden suplement nigdy nie zastąpi zbilansowanej diety,

Jeżeli masz jakiekolwiek problemy ze zdrowiem przed zakupem jakiegokolwiek suplementu diety najpierw skontaktuj się z lekarze,