Najskuteczniejsze domowe sposoby na suche łokcie

Suche, twarde, szorstkie i popękane łokcie to bardzo powszechny problem. Mogą być wynikiem naszych predyspozycji genetycznych, zaniedbań w pielęgnacji, niewystarczającego nawodnienia organizmu lub objawem takich chorób jak niedoczynności tarczycy, atopowego zapalenia skóry, egzemy, grzybicy, łuszczycy czy cukrzycy. Dlatego nie warto lekceważyć tego problemu i w sytuacji kiedy powtarza się notorycznie to warto skonsultować się z lekarzem. Dowiedź się jak poradzić sobie z suchą skórą na łokciach. Najskuteczniejsze domowe sposoby na suche łokcie.

Dlaczego mamy suche łokcie?

Przyczyn tego problemu może być na prawdę wiele. Od uwarunkowań genetycznych, złego stylu życia, zaburzeń hormonalnych, zaniedbań w pielęgnacji, niewystarczającego nawodnienia organizmu po choroby takie jak niedoczynność tarczycy, atopowe zapalenia skóry, egzemę, grzybicę, łuszczycę czy cukrzycę. Łokcie dodatkowo to części ciała w obrębie, których znajduje się niewielka ilość gruczołów łojowych produkujących sebum, które zabezpiecza skórę przed utratą wody.

Domowe sposoby na suche łokcie

Oliwa z oliwek

Jednym z najskuteczniejszych domowych sposobów radzenia sobie z suchymi łokciami są okłady z ciepłej oliwy z oliwek. Do przygotowania okładu z oliwy potrzebujesz 2 miseczki z delikatnie podgrzaną oliwą z oliwek i po 2-3 łyżki soku z cytryny. Następnie należy włożyć do nich swoje łokcie na około 10 minut. Zabieg należy powtarzać 2-3 razy w tygodniu.

Peeling z kawy

Do przygotowania domowego peelingu potrzebujesz fusy jakie zostały ci po wypiciu kawy. Przełóż je do miseczki i wymieszaj z 1-2 łyżkami oliwy z oliwek. Takim peelingiem masuj swoje suche łokcie, następnie spłucz zimną wodą, dokładnie osusz i nawilż za pomocą oliwy z oliwek. Zabieg powtarzaj minimum 2-3 razy w tygodniu.

Siemię lniane

2 łyżki siemienia zalej szklanką wody i gotuj przez około 5 minut cały czas mieszając. Gdy siemię przestygnie, przełóż je do dwóch miseczek i zanurzamy w nich swoje łokcie na 10 minut. Zawarte w siemieniu oleiste substancje zmiękczą i nawilżą szorstką skórę łokci.

Jogurt naturalny

Jogurt, szczególnie jogurt typu greckiego , łagodnie pomaga usuwać martwe komórki naskórka. Trochę jogurtu wetrzyj w skórę łokci, pozostaw na około 15 minut i następnie zmyj zimną wodą.

Maseczka z banana

Rozgnieć za pomocą widelca pół banana i wymieszaj go z tłustą śmietaną. Maseczkę nałóż na swoje łokcie na 10 minut, potem zmyj zimną wodą. Maseczka z banana dogłębnie nawilży i odżywi nawet mocno przesuszoną skórę łokci. Zabieg powtarzaj 2-3 razy w tygodniu.

Styl życia i dieta

Żeby skóra była odpowiednio nawilżona, jędrna oraz gładka należy przede wszystkim odpowiednio nawadniać organizm( 2 litry wody niegazowanej dziennie) oraz dostarczać mu potrzebnych składników odżywczych takich jak witaminy A, C, E.