Stres ściska ci żołądek? Sprawdź naturalne lekarstwa.

Często w stresujących sytuacjach czujemy mocny ścisk w żołądku. Pierwsze objawy jakie możemy poczuć w stresujących sytuacjach to m. in. ostry ból, zgaga, pieczenie w żołądku, biegunka bądź nudności. Dolegliwości te można leczyć lekami aptecznymi i suplementami diety, ale również możemy je leczyć naturalnymi domowymi lekarstwami. Jednak najważniejsze jest, by zlikwidować przyczynę czyli stres, jeśli tego nie zrobimy problemy żołądkowe będą nawracać. Istnieją naturalne lekarstwa na stres – poznaj je wszystkie.

Dlaczego stres powoduje problemy żołądkowe?

Jeśli jesteśmy zestresowani to mózg wysyła sygnały do całego organizmu. We krwi podnosi się poziom kortyzolu, adrenaliny oraz noradrenaliny. Organizm czuje zagrożenie, więc uruchamia zapasy, wzrasta stężenie glukozy. Jednorazowe sytuacje stresowe nie wpływają mocno negatywnie na organizm, niestety inaczej sprawa się ma, jeśli żyjemy w stałym stresie, którego nie jesteśmy w stanie opanować, Podwyższony poziom adrenaliny powoduje wzrost napięcia mięśniowego oraz zwiększa ciśnienie krwi. Wpływa to na prace żołądka, błona śluzowa żołądka staje się bardziej wrażliwa i jest bardziej podatna na problemy wymienione powyżej. Adrenalina powoduje zwiększenie wytwarzania kwasów trawiennych, których konsekwencją są skurcze jelit i biegunka.

Nerwica a problemy z żołądkiem

Nerwica również może powodować dolegliwości jelitowe i żołądkowe mimo, że jej głównym powodem są problemy natury psychicznej w tym nadmierny stres. Aby wyeliminować objawy nie wystarczą żadne domowe sposoby, należy udać się po pomoc do specjalisty, które zleci odpowiednie badania, przeprowadzi wywiad i przepisze odpowiednie dawki leków.

Naturalne lekarstwa na stres

Doraźnie na problemy ze stresem pomogą leki rozkurczające bądź uspakajające, które są odstępne w aptece bez recepty. Jeśli mimo mniejszego stresu objawy te się pogłębiają należy skonsultować się z lekarzem internistą, który na podstawie wyników badań poda diagnozę bądź wyśle do innego specjalisty. Długotrwałe problemy żołądkowe mogą prowadzić do trwałych i nieodwracalnych zmian w żołądku czy jelitach.

Stres a jedzenie

Jeśli nadmiernie się stresujesz staraj się dodatkowo nie obciążać żołądka nie jedzeniem posiłków. Stres zwiększa wydzielanie się soków żołądkowych, jeśli będą się wydzielać mimo braku jedzenia spowoduje to ból i pieczenie. Spożywaj posiłki często, ale w małych ilościach, by nadmiernie nie obciążać żołądka. Posiłki powinny być lekkostrawne.

Naturalne lekarstwa na stres – lecznicze napoje

Istnieje kilka sprawdzonych napojów i naparów, których składniki leczą objawy nerwicy żołądka:

  • napar z nasion kopru – odpręża mięśnie układu pokarmowego, łagodzi stan zapalny błony śluzowej żołądka
  • koktajl gruszkowo – bananowy – w obu owocach znajduje się błonnik pokarmowy oraz enzymy łagodzące podrażnienia śluzówki żołądka
  • woda ryżowa – czyli po prostu woda po gotującym się ryżu, neutralizuje zgagę oraz ból żołądka
  • woda z miodem – miód ma właściwości kojące, redukuje stan zapalny błony śluzowej żołądka.

Podsumowując, najważniejsze w leczeniu problemów żołądkowych jest likwidacja problemu, czyli stresu. Jeśli emocje zawładną ciałem to ani domowe lekarstwa, ani apteczne specyfiki nie pomogą w nerwicy żołądka.