Męczą cię wzdęcia? Poznaj domowe sposoby na wzdęcia

Dokucza ci uczucie pełności, rozpierania i bulgotania w brzuchu, gazy a twój brzuch jest tak nabrzmiały jakby zaraz miał wybuchnąć? Tak właśnie objawiają się wzdęcia. Przyczynami wzdęć może być nieodpowiednia dieta, stres, nietolerancje pokarmowe na laktozę i gluten, przyjmowanie niektórych leków, a nawet zbyt szybkie spożywanie posiłków. Chociaż wzdęcie nie są groźne dla zdrowia i najczęściej nie sygnalizują żadnej poważnej choroby to jednak są bardzo kłopotliwe i powodują duży dyskomfort. Poznaj domowe sposoby na wzdęcia. Męczą cię wzdęcia? Poznaj domowe sposoby na wzdęcia.

Domowe sposoby na wzdęcia

Jedź mniej, ale częściej

To bardzo ważne! Wielu z nas spożywa jeden duży posiłek dziennie tak zwaną obiadokolację. Niestety może jest to praktyczne dla ciebie, ale dla twojego układu pokarmowego przetrawienie bardzo dużego posiłku może być ciężkim zadaniem. Związku z tym niestrawiony pokarm zalegający w twoim żołądku może fermentować co przyczyni się do postawania wzdęć. Jedzenie mniejszych porcji niewątpliwie odciąży twój układ pokarmowy, dzięki czemu cały spożyty pokarm zostanie od razu przetrawiony.

Jedź powoli

Jedzenie w pośpiechu czy jedzenie bardzo dużych kęsów może być przyczynić się do powstawania wzdęć. Wszystko przez powietrze jakie jest pochłaniane w czasie bardzo szybkiego spożywania jedzenia. Wolniejsze spożywania posiłków, dokładniejsze przeżywanie oraz przede wszystkim żucie jedzenia z zamkniętymi ustami sprawi, że mniej powietrza trafi do układu pokarmowego co niewątpliwie zmniejszy ryzyko powstawania wzdęć po posiłkach.

Ogranicz spożywanie tych produktów

Do produktów przyczyniających się do postawania wzdęć zaliczamy:

Napoje gazowane, musujące wina, piwo, gumy do żucia, papierosy, białe pieczywo, rośliny strączkowe , kapustę i brokuł.

Zwiększ swoją aktywność fizyczną

Osoby, które uprawiają sport zdecydowanie rzadziej skarżą się na wzdęcia. Dlaczego? Siedzący tryb życia spowalnia metabolizm, przyczynia się do zalegania pokarmów z jelitach. Które w późniejszym czasie zaczną fermentować co przyczyni się do postawania wzdęć.

Zioła

Takie zioła jak mięta pieprzowa, rumianek, kminek, anyż, kurkuma, koper włoski i kolendra są bardzo skutecznymi lekarstwami na wzdęcia. Wystarczy jedną łyżeczkę suszonego zioła zaparzyć w jednej szklance wrzątku, przykryć na 10-15 minut i następnie wypić. Wzdęcia na pewno bardzo szybko ustąpią. W sytuacji kiedy bardzo często dokuczają ci wzdęcia po taką ziołową herbatę warto sięgnąć po każdym posiłku. .

Jeżeli domowe sposoby nie pomagają to warto udać się na wizytę do lekarza gastrologa. Zespół jelita drażliwego, choroby wątroby i trzustki, nietolerancje pokarmowe, refluks, a nawet nowotwór jelita grubego czy niedrożność jelita mogą objawiać się między innymi właśnie poprzez wzdęcia.