Domowe sposoby na grzybicę paznokci Jak leczyć grzybicę paznokci

Walka z grzybicą paznokci jest żmudna, długa i zdecydowanie nie należy do łatwych. Patogeny powodujące grzybicę wnikają głęboko wewnątrz płytki paznokcia co nie ułatwia leczenia. W czasie leczenia grzybicy paznokci co raz więcej z nas sięga po sprawdzone, znane od wielu lat naturalne sposoby. Poznaj domowe sposoby na grzybicę paznokci.

Pierwsze objawy grzybicy paznokci

Długość leczenia grzybicy paznokci w dużej mierze zależy od tego, którym momencie zostaną zauważone zmiany i zostanie wprowadzone odpowiednie leczenie. Grzybicę paznokci najczęściej poprzedza grzybica stóp. Pierwsze objawy grzybicy stóp najczęściej widoczne są między palcami. Widząc jakiekolwiek zmiany grzybiczne na stopach warto rozpocząć leczenie, zanim grzybica przeniesie się na inne części stopy. Pierwsze objawy grzybicy widoczne na paznokciach to przebarwienia, jakie najczęściej zaczynają się pojawiać od brzegów płytki paznokciowej. Płytka paznokci staje się bardziej biaława, później zmienia barwę na żółtą, żeby w późniejszej fazie grzybicy mieć kolor brązowy. Paznokieć zaczyna delikatnie odstawać od palca, płytka jest bardziej łamliwa i krucha. Pod paznokciem mogą pojawiać się również zmiany ropne, a każde naciśnięcie paznokcia może powodować ból. Pierwsze objawy grzybicy najczęściej pojawiają się na pierwszym albo piątym palcu, gdyż to one mają największy kontakt z obuwiem.

Bierność i lekceważenie tych objawów może skutkować rozprzestrzenieniem się patogenów na resztę ciała, a szczególnie paznokcie dłoni. W niektórych sytuacjach nieleczona grzybica paznokci może skutkować utratą paznokcia.

Domowe sposoby na grzybicę paznokci

Ocet jabłkowy

Wymieszaj letnią wodą z octem jabłkowym w proporcji 1:1 i mocz w tym płynie swoje stopy lub dłonie przez co najmniej 15 minut dziennie. Zabieg powtarzaj codziennie, nawet po tym jak objawy grzybicy ustąpiły.

Olejek herbaciany

Olejek herbaciany doskonale znany jest ze swoich przeciwgrzybicznych właściwości. W masuj go w płytkę paznokci na stopie, na której pojawiły się zmiany grzybiczne. Zabieg powtarzaj minimum 2 razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem.

Sok z cytryny

Sok z cytryny to bardzo skuteczny środek antybakteryjny oraz przeciwgrzybiczy. Wyciśnij sok z cytryny i następnie za pomocą wacika kosmetycznego wetrzyj go dokładnie w płytkę paznokcia oraz otaczającą ją skórę. Jak wetrzesz sok z cytryny nie zmywaj go z palców, a pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

Soda oczyszczona

Innym skutecznym sposobem jest moczenie stóp z dodatkiem sody oczyszczonej. W lej ciepłą wodę( nie wrzątek) do miski i wsyp sodę oczyszczoną w proporcji 1 łyżka sody oczyszczonej na 1 litr wody. W taki sposób mocz swoje stopy przez 15-20 minut dziennie. Po moczeniu pamiętaj żeby dokładnie osuszyć swoje stopy, najlepiej za pomocą ręcznika papierowego.

Higiena

  • Zwróć również szczególną uwagę na higienę miejsc gdzie pojawiły się zmiany grzybiczne.
  • Zmieniaj częściej skarpetki oraz najlepiej zamień swoje stare skarpetki na takie wykonane z przewiewnego materiału, najlepiej z materiału wykonanego w 100% z bawełny,
  • Zmień obuwie na bardziej przewiewne,
  • Po kąpieli pamiętaj żeby dokładnie osuszać swoje dłonie i stopy, a szczególnie miejsca między palcami,
  • Można stosować talki do stóp, które zatrzymują wilgoć i przeciwdziałają rozmnażaniu się grzybów na twoich stopach.