Śniadanie – unikaj tych produktów, a będziesz czuć się lepiej!

Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z roli jaką pełni wartościowe śniadanie. Ma za zadanie dostarczyć nam potężną dawkę energii, jaką będziemy potrzebowali, żeby przetrwać ciężkie dni w pracy czy szkole. Ale czy zdajecie sobie sprawę z faktu, że istnieje pokaźna grupa produktów jaka zjedzona na pusty żołądek wywołuje problemy żołądkowe, zgagę czy niestrawność? Wszystko to będzie wywoływało dyskomfort przez dużą część dnia. Dlatego zadajemy sobie pytanie: Czego nie jeść na śniadanie?

Zobacz zatem koniecznie czego wystrzegać się podczas śniadania, by cały dzień czuć się dobrze, mieć dużo energii na cały dzień!

Czego nie jeść na śniadanie?

Kawa

Większość z nas właśnie od kawy zaczyna swój dzień niestety, ale to jest wielki błąd który będzie skutkować problemami żołądkowymi.

Kawa wypita na czczo zwiększa działanie kwasów żołądkowych, które podrażniają żołądek. Skutkiem jest zgaga i mdłości.

Lepiej zrobić sobie kubek ulubionej kawy po pełnowartościowym śniadaniu, wtedy będziemy w pełni mogli delektować się jej smakiem.

Słodycze

Następny cios dla miłośników kawy, bo jak wiadomo najlepszym dodatkiem do kawy jest coś słodkiego i tu najczęściej sięgamy po pączka, kawałek drożdżówki, czy jagodziankę. Ale niestety to nie jest dobry pomysł na śniadanie, słodycze jedzone na pusty żołądek podrażniają błony śluzowe żołądka wywołując nieprzyjemne gazy i zgagę. Ciastko to spora ilość cukrów prostych, które może pozwolą na chwilowe zmniejszenie porannego głodu, ale już po niedługim czasie spowodują wyrzut cukru a za tym pójdzie zmęczenie, senność. Oprócz problemów żołądkowych jedzenie słodyczy na śniadanie to krótka droga do nadwagi i cukrzycy. Słodycze posiadają bardzo wysoki poziom glikemiczny i powodują skoki poziomu glukozy we krwi.

Produkty mleczne

Oczywiście jogurt czy kefir na śniadanie nie spowoduje zgagi ani niestrawności, ale zjedzone na czczo oprócz właściwości smakowych nie dadzą nam nic więcej. Zawarte w produktach mlecznych kultury bakterii jakie mają pozytywny wpływ na nasz organizm zostaną pozabijane przez nasze soki trawienne. Dlatego jogurt i kefir warto zjeść dopiero na drugie śniadanie.

Napoje gazowane

Picie napoju gazowanego na pusty żołądek prowadzi do wzdęcia oraz zgagi.

Najlepsza jest całkowita rezygnacja z picia na śniadanie zimnych napojów, ponieważ powodują one obkurczenie naczynek krwionośnych co skutkuje spowolnieniem procesów trawiennych. Wolniej trawiony posiłek dłużej zalega w naszym żołądku co skutkuje przybraniem na wadze.

Lepiej do śniadania zamiast napojów gazowanych wypić szklankę soku z owoców.

Surowe warzywa

Warzywa z reguły należą do ciężkich do strawienia, jeżeli zjemy je rano na pusty żołądek mogą wywołać ból brzucha, mdłości albo wymioty. Oczywiście plasterek ogórka albo pomidora na kanapce nikomu nie zaszkodzi, ale zjedzenie miseczki sałatki z ogórkiem co gorsza nie obranym może źle się skończyć.

Ostre potrawy

Potrawy zawierające dużą ilość pikantnych przypraw jedzone na śniadanie podrażnią układ pokarmowy i wywołują niestrawność i zgagę.

Czego nie jeść na śniadanie – Cytrusy

Cytrusy to dobry posiłek, ale dopiero na drugie śniadanie. Zawarte w tych owocach kwasy podrażniają żołądek.

Banany

Banany to wielki zastrzyk energii i byłyby idealnym śniadanie gdyby nie fakt, że zawierają bardzo duże ilości magnesu, który dostarczony do naszego organizmu na pusty żołądek może mieć zły wpływ na nasze serce. Dlatego jeżeli lubisz owsiankę z bananem to zjedź ją dopiero na drugie śniadanie.

Co powinniśmy jeść na śniadanie?

Owsianka zawiera błonnik, który zapewni nam sytość przez długi czas.

Jajko bogate jest w białko, które da nam energię na dużą część dnia.

Ciemne pieczywo jest mało kaloryczne i da nam dużą dawkę energii.

Orzechy posiadają duże ilości błonnika przez którego będziemy czuli się syci. Owoce są lekkostrawne i bogate w witaminy.

Guma do żucia – 6 powodów, aby już więcej jej nie spożywać!