Zobacz co się dzieje w twoim organizmie w ciągu 60 minut od wypicia puszki Coli

Chyba nie ma na świecie bardziej popularnego napoju niż Cola. Przecież nie ma nic lepszego od zimnej puszki Coli w upalne letnie dni. Według statystyk przeciętny Polak wypija aż 57 litrów Coli rocznie, a 5 % z nas wypija codziennie co najmniej 1 puszkę tego napoju. A czy kiedykolwiek zastanawiałeś się co dzieje się w twoim organizmie i jakie są skutki po wypiciu jednej puszki Coli? Zobacz co się dzieje w twoim organizmie w ciągu 60 minut od wypicia puszki Coli.

Skutki picia Coli

10 minut później

Wypiłeś puszkę coli? W takim razie właśnie w tej chwili dostarczyłeś do swojego organizmu aż 7 dużych (5g) kostek cukru. W normalnie powinno to wywołać u ciebie odruch wymiotny, ale zawarty w coli kwas fosforowy zakwasza ją i stąd wrażenie orzeźwienia. Zaburza on także metabolizm wapnia powodując osteoporozę oraz zmianę struktury kości i zębów. Na dodatek zawarty w coli aspartam (sztuczny słodzik), przyczynia się do rozwoju wielu groźnych chorób takich jak cukrzyca czy nowotwory.

20 minut później

Stężenie cukru we krwi gwałtownie wzrasta, wystawiając organizm na pierwszą próbę. Trzustka pracuje niebywale ciężko produkując ogromne ilości insuliny. Wątroba zaczyna zamieniać cukier na tłuszcz, który dalej gromadzi się w naszym ciele. To dlatego właśnie osoby, które piją sporo słodkich napojów bardzo szybko tyją i mają problemy z nadwagą.

40 minut później

Większość kofeiny zawartej w coli zostaje wchłonięta przez organizm. Kofeina powoduje rozszerzenie źrenic oraz znacząco podnosi ciśnienie krwi. W tym samym momencie podnosi się stężenie cukru w wątrobie, co powoduje uwolnienie cukru do krwi.

45 minut później

Zaczynasz czuć się lepiej, ponieważ zostaje uwalniana duża dawka dopaminy. Daje to tobie uczucie przyjemności.

60 minut później

Stężenie cukru we krwi spada (stan ten nazywamy hipoglikemią), a wraz z nim obniża się również poziom twojej energii oraz koncentracji. Wymęczony już organizm kończy walkę z wielką ilością cukru, woda zawarta w coli jest w całości wydalona, a wraz z nią również cenne związki, takie jak wapń, magnez czy potas. Czujesz się zmęczony oraz podenerwowany. Odczuwasz ogromną chęć na wypicie następnej puszki Coli.

Skutki picia Coli

Dalej masz ochotę na wypicie Coli? Jeżeli dalej będziesz pić Colę to grozą ci:

PROBLEMY Z SERCEM – Pijąc regularnie colę zwiększa się ryzyko cukrzycy typu 2. Z czasem pojawi się również nadciśnienie, a podwyższony poziom cholesterolu zwiększa ryzyko zawału czy udary mózgu.

PROBLEMY Z NERKAMI – Jeżeli pijąc colę wybierasz wariant dietetyczny to musisz wiedzieć, że znajduje się w nich sporo sztucznych słodzików. Te z kolei bardzo mocno obciążają twoje nerki.

PROBLEMY SKÓRNE – Ogromna ilość cukru znajdująca się w jednej puszcze napoju powoduje stany zapalne w naszym organizmie. Dodatkowo skóra traci zdolność regenerowania się, o wiele szybciej pojawiają się zmarszczki, a także skóra staje się coraz bardziej sucha.

PROBLEMY Z ZĘBAMI –Pojawiają się problemy ze szkliwem. Mają na to wpływ różne składniki słodzące, a także wysoka kwasowość napoju.

NIEDOBÓR WITAMIN – Cola zawiera kwas fosforowy, który ma działanie moczopędne. Wypłukuje on z naszego organizmu wiele witamin i minerałów.