Sałatka śledziowa z buraczkami

Sałatka śledziowa z buraczkami to jeden z moich ulubionych smaków świąt. Nie może jej zabraknąć na stole wigilijnym ani na kolejnych posiłkach Bożonarodzeniowych. Składniki jakie znajdują się w sałatce śledziowej to śledzie marnowane, ziemniaki, marchewka, cebulka, jajka ugotowane na twardo, buraczki. Inne nazwy tej sałatki to sałatka śledziowa Szuba bądź śledzie pod pierzynką (wtedy składniki poukładane są w innej kolejności.

Sałatka śledziowa z buraczkami to danie, które do Polskie dotarło z Rosji, bądź Ukrainy. Każda z warstw sałatki miała swoje znaczenie: śledzie – proletariat, marchew – chłopi, buraki – rewolucja październikowa, majonez – burżuazja.

Sałatka śledziowa z buraczkami – Składniki

 • 4 nieduże śledzie marynowane
 • 1 duża cebula
 • pół słoiczka buraków konserwowych bądź 2 duże surowe buraki ćwikłowe
 • 4 jajka ugotowane na twardo
 • 5 ugotowanych marchewek
 • 4 ziemniaki ugotowane w mundurkach
 • 5 ogórków kiszonych
 • około 5 łyżek majonezu
 • około 2 łyżki jogurtu naturalnego
 • sól
 • pieprz

Sałatka śledziowa z buraczkami – Wykonanie

Śledzie pod pierzynką najlepiej wyglądają najlepiej w szklanej misce, ponieważ wtedy najlepiej oddany jest urok kolejnych warstw sałatki. Należy wtedy nałożyć sporą porcję, by na talerzu mieć wszystkie składniki, których smak przechodzi przez siebie. Śledzie przez swój intensywny smak powodują, że każdy kolejny składnik smakuje inaczej a cała sałatka jest wyjątkowa i przepyszna.

Warzywa gotuje każde osobno najczęściej dzień wcześniej, by tylko połączyć kolejne warstwy w sałatkę warstwową.

Kolejne warstwy sałatki przekładamy sporą ilością majonezu, jeśli chcesz, by sałatka śledziowa była lżejsza możemy majonez zamieszać z kilkoma łyżkami jogurtu naturalnego.

Na jesień zawsze robię buraczki konserwowe na zimę do słoików, więc to je wykorzystuje do zrobienia sałatki. Wystarczy, że odleje z nich sok i mogę nakładać na wierzch sałatki. Jeśli masz surowe buraki ugotuj je dzień wcześniej, pokrój na tarce, przypraw odrobiną cukru i octu, pozostaw na około godzinę, zlej powstały sok i również masz gotowe buraki do nałożenia na sałatkę.

Sałatka śledziowa z buraczkami – Warstwy

Śledzie obierz ze skóry, pokrój w około 2 centymetrowe kostki, wyłóż na dnie naczynia, cebulę rozłóż na śledziach, nałóż na wierzch warstwę majonezu.

Ziemniaki ugotuj w mundurkach z odrobiną soli, zimne obierz i pokrój w drobną kostkę. Rozłóż na śledziach posyp solą i pieprzem następnie nałóż kolejną warstwę majonezu.

Kolejną warstwą jest marchewka. Ugotują ją przez kilka minut, aby była miękka, pozostaw do ostygnięcia. Pokrój w niewielką kostkę, nałóż na ziemniaki, posól, popieprz oraz dodaj kolejną warstwę majonezu.

Kiszone ogórki pokrój w kostkę, zlej nadmiar soku i nałóż jako kolejną warstwę.

Jajka ugotuj na twardo, zimne pokrój w kostkę, nałóż na ogórki, posól, popieprz, nałóż koleją warstwę majonezu.

Przygotowane buraczki to ostatnia warstwa sałatki śledziowej z buraczkami. Zlej nadmiar soku z buraczek i nałóż na sam wierzch sałatki.

Włóż do lodówki na kilka godzin, by smaki przeszły.

Smacznego!

Ślimaczki z ciasta francuskiego z serem i szynką