Rwa kulszowa- objawy, zapobieganie oraz domowe sposoby leczenia

Dokucza ci palący, bardzo silny ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, promieniujący przez pośladki, uda, łydki, a czasem nawet aż do stopy. Towarzyszący ci ból jest tak silny, że nie masz szans wykonać nawet najłatwiejszych codziennych czynności? Na 100% cierpisz z powodu ataku rwy kulszowej. Sprawdź jak leczyć rwę kulszową domowymi sposobami oraz jak zapobiegać nawrotom choroby. Rwa kulszowa- objawy, zapobieganie oraz domowe sposoby leczenia.

Rwa kulszowa- przyczyny

Przyczyną ataków rwy kulszowej jest bowiem ucisk korzenia nerwu kulszowego w miejscu, gdzie opuszcza on kanał kręgosłupa.  Przyczyny ucisku na nerw kulszowy mogą być różne. Najczęściej są to zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa i wypadnięcie dysku, ale również może być to obrzęk korzonka nerwowego wywołany stałym uciskaniem przez zdeformowany krąg, a także zmiany zwyrodnieniowe stawów międzykręgowych. 

Rwa kulszowa- objawy

Atak rwy kulszowej to ostry, rwący, piekący, a nawet kłujący ból kręgosłupa oddziałujący na lędźwie, udo aż do stopy. Najczęściej ból jest tak duży, że wykonywanie codziennych czynności sprawia ogromną trudność lub jest nawet nie możliwe. W niektórych przypadkach atak rwy kulszowej całkowicie unieruchamia chorego w łóżku. Bólowi bardzo często towarzyszy mrowienie oraz pieczenie. Oprócz ogromnego bólu może pojawić się brak czucia, niedowład kończyn czy nawet problemy z oddawaniem i trzymaniem moczu. W przypadku pojawienia się tych objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Objawy te mogą świadczyć o zmianach prowadzących do trwałego uszkodzenia nerwu. Aby to wykluczyć, trzeba wykonać badanie rezonansu magnetycznego.

Domowe sposoby leczenia rwy kulszowej

Przede wszystkim zacznij leczenie od wizyty u lekarza w celu uzyskania prawidłowej diagnozy. Leczenie rwy kulszowej zależy przede wszystkim od jej przyczyny, a przyczyn podobnego bólu może być wiele. Rwa kulszowa może też się wiązać z powikłaniami, dlatego między innymi powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Jeśli jednak w ciągu 3-4 dni ból nie ustąpi, należy zgłosić się do lekarza. 

Odpoczynek

Leczenie rwy kulszowej w pierwszej fazie gdzie ból jest największy polega na unikaniu wysiłku fizycznego – po ataku rwy kulszowej zalecany jest nawet kilkudniowy odpoczynek do momentu aż ból ustąpi. W tym czasie nie należy przeciążać kręgosłupa, nie są wskazane ćwiczenia, praca fizyczna ponieważ mogą pogłębić pogorszyć stan. Aktywność fizyczna dozwolona jest dopiero po ostrej fazie choroby. Znajdź pozycję w której ból jest jak najmniejszy. W większości przypadków jest to pozycja leżąca na boku lub na plecach z poduszką podłożoną pod kolanami, ale w niektórych przypadkach chory może jedynie być pozycji siedzącej.

Środki przeciwbólowe

Leczenie ataku korzonków polega również na uśmierzaniu bólu. W tym celu stosuj środki przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozkurczowe jakie są dostępne w aptece bez recepty. Możesz również stosować maści i żele o właściwościach chłodzących, przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych.

Ćwiczenia

Po ustąpieniu bólu należy przystąpić do rehabilitacji. W tym celu najlepiej skorzystać z profesjonalnych zabiegów w gabinecie fizjoterapeutycznym. Oprócz profesjonalnych zabiegów można również zaleca się również wykonywanie ćwiczeń samodzielnie w domu. Przykładowe ćwiczenia:

  1. W pozycji stojącej w rozkroku na szerokości bioder należy oprzeć rękami o miednicę z tyłu. Następnie, wykonując wdech nosem, powoli prostujemy mocno kręgosłup, przechylając się do tyłu, utrzymując nogi i ręce w opisanym położeniu. Ćwiczenie powtarzamy 10–20 razy w wolnym tempie. 
  2. W pozycji leżenia na brzuchu układamy zgięte w łokciach kończyny górne na podłożu. Pozycja powinna uwzględniać właściwe ustawienie łokci (pod barkami). W takim ułożeniu przebywamy przez kilka minut.
  3. W pozycji klęku jednonóż z rękami umieszczonymi na kolanie nogi wykrocznej staramy się doprowadzić do pogłębienia wyprostu w biodrze nogi zakrocznej. Pozycję należy utrzymać 20–30 sekund i powtórzyć na 3–4 razy na stronę. Pozwoli to na rozciągnięcie mięśnia biodrowo–lędźwiowego. Pamiętamy, aby kolano znajdujące się z przodu nie wychodziło poza stopę. 

Rwa kulszowa- zapobieganie

Ataki rwy kulszowej są wyjątkowo bolesne i uciążliwe, dlatego po wyleczeniu należy zrobić wszystko żeby atak nie powtórzył się ponownie. Aby zmniejszyć ryzyko ponownego wystąpienia objawów, należy zadbać o zdrowie kręgosłupa i wykluczyć czynniki, które mogą się przyczynić do nawrotu rwy kulszowej. Jak zapobiegać ponownym atakom?

  • kontrolować postawę ciała i unikać niekorzystnych dla kręgosłupa obciążeń – gwałtownych skłonów, nieprawidłowego podnoszenia ciężarów, noszenia ciężkich toreb na jednym ramieniu;
  • systematycznie uprawiać ćwiczenia wzmacniające mięśnie przykręgosłupowe oraz mięśnie brzucha np. pływanie, ćwiczenia aerobowe;
  • zredukować masę ciała, aby dodatkowo nie obciążać kręgosłupa;
  • zadbać o odpowiedni materac, który zapewni odpowiednią pozycję kręgosłupa w trakcie snu;
  • Bądź pod stałą opieką fizjoterapeuty, korzystaj z zabiegów i masaży .