Rosół na przeziębienie- Sprawdź czy warto się nim leczyć

Nasze mamy i babcie rosołem leczyły objawy przeziębienia, dzisiaj większość z nas do jego medycznych właściwości podchodzi sceptycznie. Ile w tym jest prawdy? Czy warto stosować rosół podczas przeziębienia? Czy może to tylko staroświecki zabobon? Dla rozwiania twoich wątpliwości sprawdziliśmy czy faktycznie warto stosować rosół na przeziębienie.

Rosół na przeziębienie? Prawda czy mit?

Co zawiera rosół?

Rosół to przede wszystkim bogate źródło składników odżywczych. Zawiera w sobie witaminę A, witaminę E, witaminę C, potas, żelazo, białko, potas, wapń oraz beta-karoten. Takie bogactwo witamin oraz składników mineralnych w przypadku przeziębienia postawi cię szybko na nogi.

Jak działa rosół? Czy faktycznie leczy przeziębienie?

Podczas gotowania bulionu uwalnia się cysteina. Jest między innymi wzmacnia odporność organizmu, ma właściwości wykrztuśne oraz pomaga w oczyszczaniu płuc, oskrzeli i górnych dróg oddechowych. Ponadto wypicie gorącego rosołu rozgrzewa organizm, a para wydobywająca się z zupy ma właściwości nawilżające śluzówkę w nosie i gardła, przez co dzięki niemu pozbędziesz się uporczywego kataru oraz kaszlu.

A co na to naukowcy? Rosół na przeziębienie

Naukowcy z University of Nebrasca leczyli 20 osób mających objawy przeziębienia tylko i wyłącznie podając im rosół i 20 osób podając im środki dostępne w aptece. Po 10 dniach stwierdzili, że u osób leczonych rosołem objawy w czasie trwania choroby były mniej dokuczliwe, a chorzy szybciej dochodzili do siebie niż osoby leczone za pomocą środków farmaceutycznych.

Rosół przepis

Składniki:

1 cała kura, ( Żeby twój rosół był tłusty i przede wszystkim szybko cię stawiał na nogi wybieraj wiejskie kury)

3,5 litra zimnej wody,

3 duże marchwie,

3 pietruszki,

1 cebula,

3 ząbki czosnku,

Seler,

Por,

3 liście laurowe,

5 ziaren ziela angielskiego,

3 ziarna pieprzu,

2 płaskie łyżeczki soli,

Pęczek natki pietruszki,

Przygotowanie:

Kurę dokładnie umyj. Przygotuj duży garnek, włóż do środka kurę i następnie zalej wodą. Gotuj na bardzo małym ogniu przez około 60 minut doprowadzając do wrzenia. Warzywa ( marchew, pietruszka, seler, por,) obierz, pokrój i dodaj do wywaru. Następnie delikatnie opal cebulę i dodaj do rosołu. Dodaj również przyprawy( sól, pieprz, liść laurowy, ziele angielskie, czosnek) i gotuj dalej na małym ogniu jeszcze 2 godziny. ,Następnie na 10 minut przed końcem gotowania dodaj natkę pietruszki.